Ako vodca jednotky úloh SEAL Team Three Bruiser (medzi ktorú patril Chris Kyle, ktorého v americkom Sniperovi hral Bradley Cooper) počas bitky o Ramadi a dva desaťročia pôsobenia v ozbrojených silách, exSEAL Jocko Willink ponúka zaujímavé myšlienky o prekonávaní prekážok a zvládaní života.

Ak prežívate náročné obdobie, ak ste sklamaní z toho, že ste si nesplnili svoj sen, alebo ste jednoducho nepodali výkon na takej úrovni, akej ste očakávali, tieto tipy od Willinka vás určite vytrhnú z rezignácie a vrátia vás späť do hry zvanej život.

1. Disciplína = sloboda

Willink sa na tému ´sloboda´ pozerá úplne inak: „Máme sklon spájať slobodu s tým, čo chceme“. Willink však tvrdí, že: „Sloboda sa nachádza v tom, čo nerobíme, a nie v tom, čo robíme“.

Napríklad Willink preferuje skoré vstávanie a zdravé stravovanie. Ako hovorí: „Tým, že vstanete skôr, máte príležitosť urobiť viac práce alebo byť produktívny, zacvičiť si hneď ráno, alebo venovať sa niečomu, čo vás posunie k vášmu cieľu, a tak sa lepšie pripraviť na deň. Tým, že sa teraz zrieknete radosti zo spánku, ste produktívnejší a otvárate sa väčšej slobode v budúcnosti“.

Pokračuje: „Rovnako by ste možno chceli jesť cheeseburger. Ak však teraz odoláte, neprídu pocity únavy, keď konzumujete ťažké a škodlivé jedlá, ktoré z dlhodobého hľadiska majú negatívny vplyv na vaše telo, energiu a produktivitu“.

Disciplína je často najlepšou investíciou, ktorú môžete do svojho života vložiť. Keď sa teraz zrieknete istých vecí, môžete neskôr získať menu (slobodu). Môžete získať oveľa viac, než čoho ste sa vzdali v okamihu, keď ste boli disciplinovaní.

2. Ego najviac narúša silu

Ak ste ochotní na chvíľu to myslieť so svojím životom vážne, musíte si pripustiť, že veľa z toho, čo vám bráni v napredovaní, je naša neochota riskovať zranenie ega výmenou za pokrok.

Príklad: strach požiadať nejakú osobu o rande, lebo sa bojíte odmietnutia; strach prezentovať pred veľkým publikom, lebo sa obávate, že sa znemožníte … strach urobiť čokoľvek, čo by vás mohlo posunúť vpred , ale neurobíte to – lebo sa bojíte, že nie ste dosť dobrý, aby ste uspeli (aspoň v tejto chvíli).

Uskutočnenie vašich snov a cieľov si vyžaduje postaviť sa strachu. Väčšina ľudí pred tým uteká a neradi by si pripomínali svoje zlyhanie, pretože to poškodzuje ego. Musíte sa posunúť ďalej, riskovať, pokoriť ego, ak chcete, aby sa vám sny plnili.

3. Nerozhoduje to, o čom rozprávaš, ale to, čo toleruješ

Počas výcviku regrútov Navy SEALs BUDS, Willink a ďalší inštruktori postavili proti sebe šesť tímov na vodáckych pretekoch. Potom, čo sa tím A opakovane umiestnil na prvom mieste a tím F sa zakaždým umiestnil na poslednom mieste, rozhodli sa zaexperimentovať a vymenili vedúceho skupiny v tíme A a v tíme F.

Čo zistili? Po výmene vedúcich skupín tím F vyhral nasledujúci závod a každý ďalší.
Vedúci skupiny v pôvodnom tíme A a potom na lodi tímu F netoleroval nič iné ako víťazstvo svojho tímu, čo vyústilo do jeho očakávaní a nastavení štandardu, ktorý očakával od svojho tímu.

Nie je to to, čo kážeš, ale to, čo toleruješ. Mnoho z nás by mohlo vo veľa oblastiach excelovať, robiť to, čo robíme lepšie. Častokrát však tolerujeme svoje priemerné výsledky a prednášame výhovorky typu „Mohlo to byť lepšie, ale…“ alebo „X ma zabrzdil…“.

Čo by sa zmenilo vo vašom živote, ak by ste začali od seba vyžadovať to najlepšie? To je otázka, na ktorú sa mnohí boja odpovedať, pretože nám pripomína, že v súčasnosti nenapĺňajú svoj potenciál. Ale na to, aby ste raz v živote excelovali je dôležité pripustiť si, že v súčasnosti nie ste dosť dobrý.