Čaká vás prezentácia a neviete, kde začať? Ako ju urobiť zaujímavou? Prinášame vám niekoľko praktických tipov, na základe ktorých veríme, že prezentovanie bude pre vás hračkou.
Výber témy
Téma vás musí zaujímať.
Vyberte si tému, o ktorej radi rozprávate. Ak musíte odprezentovať tému, ktorá vás nenadchýna, vždy máte na výber. Záleží len o vás, čo poviete, ako to poviete – nakoľko urobíte tému zaujímavou.
Príklad: Kedysi som dostala urobiť prezentáciu na tému Tímová spolupráca. Túto tému veľmi nemusím. Mám dojem, že pomaly v každom časopise sa píše o tom, že by sme mali spolupracovať tímovo. Každá firma má pomaly v hodnotách svojej spoločnosti klauzulu tímová spolupráca. A tak som začala premýšľať, ako z toho vykorčuľovať. Rozumiem, že tímová spolupráca má svoju silu, no ak som chcela prezentovať od srdca, počas prípravy v prvej línii som sa snažila spochybniť túto myšlienku. Hľadala som paralely medzi spoluprácou v práci a mimopracovným svetom.
Napr. čo taká rodina – ak by členovia neťahali za jeden koniec, nespolupracovali, každý si presadzuje svoj cieľ, po čase nastáva rozpad rodiny. A čo taký šport? Veď tam tiež jeden hráč neodohrá celý zápas, ale hráči spolupracujú, prihrávajú si a spolu dosahujú výsledky – každý svojim dielom. Hmmm, a čo taká príroda? Pamätáte sa na deň, keď ste ako deti pozorovali na dlani snehovú vločku? Objavovali jej nádhernú štruktúru? Možno vás v tom momente ani nenapadlo, že ak pospájate viac takýchto vločiek, vznikne pevná snehová guľa, s ktorou sa už dajú robiť zázraky … A čo taký film. Hrá hudba. Podnikateľ má vyhrnuté rukávy a vytešuje sa z toho, ako sám vybudoval úspešnú korporáciu. Sám, bez ľudí. Ani o takom niečom sme ešte nepočuli. Na tej tímovej spolupráci asi fakt niečo bude ….
Pre tému musíte mať vášeň. Ak nehoríte vy, nebudú horieť ani účastníci.
Pri výbere čo povedať vám môžu poslúžiť nasledovné body:
• Cez čo prechádzate práve v tomto období?
• Čo cítite práve v tomto období?
• Čo vás robí nadšených práve teraz?
• Akou témou sa zaoberáte vy práve teraz?
• Čo je vaše hlavné posolstvo? Čo chcete, aby rezonovalo v mysliach účastníkov po skončení prezentácie?
Za tým, čo poviete musí byť cítiť hlboké emócie. Prepojenie medzi vami a vašou témou. Ľudia cítia emócie, ktoré sú za vašimi slovami. Mysľami účastníkov pohnete len vtedy, ak vzbudíte intenzívne emócie druhej strany.
Spracovanie témy
Ak už máte premyslené hlavné posolstvo, je potrebné premyslieť podporné myšlienky. Upratať a rozdeliť tieto myšlienky do blokov. Štruktúra dá vašej prezentácii systém, poriadok, umožní podať ju poslucháčom hladko a prezentácia sa stane pre nich ľahko pochopiteľná.
Malá rada: pri príprave konceptu zabudnite na počítač. Vezmite si pero a papier. Takto dáte svojej fantázii priestor, umožníte jej, aby sa prejavila.
Pokiaľ chcete vytvoriť zapamätateľnú prezentáciu, celú dobu musíte myslieť na to, že potrebujete vytvoriť priestor pre myšlienky, ktoré poslucháčov chytia. Ak nemáte jasno, čo konkrétne chcete odkomunikovať, možno vám pomôžu nasledovné podnety:
• Čo sú hlavné body, ktoré zaručene chcete spomenúť?
• Ako sa situácia riešila kedysi? (minulosť) Aká je situácia teraz? (prítomnosť) Ako bude situácia vyzerať v budúcnosti? (budúcnosť?)
• Aké je moje stanovisko? (Stanovisko), Prečo si to myslím? (Dôvod), Ako je to v praxi? (Príklad), A práve pre to zastávam tento názor … (Zopakovanie stanoviska)
• Kvôli čomu sme sa stretli? Čo sa stane, ak nebudú robiť, čo sa od nich žiada? (Čo ak nie…?) Výzva k akcii (A tak …)
Dajte vašej prezentácii ten správny šmrnc
Ak už máte premyslené hlavné posolstvo, vidíte celú prezentáciu z nadhľadu, nasleduje ďalší krok: dať hlavnému posolstvu a podporným myšlienkam „šťavu“. Ako?
Na výber máte niekoľko prvkov, ktoré vedia efektne oživiť vašu prezentáciu:
• Citát – nájdite si zaujímavé citáty (ešte lepšie, ak si ich budete systematicky zapisovať na jedno miesto – uvidíte, že sa pre vás stanú miestom nohatej inšpirácie). Vypíšte si zaujímavé myšlienky z kníh, internetových článkov, resp. zadajte do googla kľúčové slovo + slovo citát a pohrabte sa vo výsledkoch vyhľadávania (ešte zaujímavejšie veci vypátrate, ak si kľúčové slová zadáte v cudzích jazykoch).
Ak nájdete zaujímavé citáty, priraďte si ich k témam, ktoré budete prezentovať. Citátom môžete zaujímavo otvoriť prezentáciu, použiť ho v jadre, či na základe citátu môžete efektne ukončiť prezentáciu.
• Príbeh – ľudia milujú príbehy. Sme na nich odchovaní. Veď sa rozpamätajte – keď sme prišli z MŠ, tak sme častokrát rozprávali príbeh: „Mami, vieš, Zuzka spadla, lebo ju Martin sotil. Rozbila si kolienko. Pani učiteľka najskôr kričala na Martinka, ale potom išla Zuzanke ošetriť to kolienko …“.
Rozprávali sme príbeh, nehovorili sme technicky v bodoch: Po prvé: Martin sotil Zuzanku. Po druhé: Zuzanka spadla. Po tretie: ….
Milujeme počúvať príbehy. Prečo? Lebo príbehy majú emócie, vťahujú nás do diania. Ako hovorí daniel Pink:
„Príbehy naše životy napĺňajú.
V príbehoch premýšľame.
V príbehoch rozprávame.
Snívame.
Žijeme.“
Rozprávanie príbehov obsahuje napätie a uvoľnenie, ktoré je pre dosiahnutie zmeny nesmierne dôležité.
Príbehy upútavajú našu pozornosť a sú ľahšie zapamätateľné, než zoznam pravidiel. Ľudia milujú príbehy“.
Ako raz ktosi povedal:
„Keď k tebe príde príbeh, dôkladne si ho ukry v hĺbke svojho srdca. Raz možno príde moment, keď Ti práve tento príbeh zachráni život“.
• Metafora – ak potrebujete presvedčiť ľudí a téma sa im zdá byť vzdialená, pátrajte po oblastiach, ktorým ľudia rozumejú. Položte si otázku: Kde môžete vidieť paralely medzi tým, čo chcete povedať a iným svetom?
Pátrajte po podobnostiach a vypreparujte kľúčové prvky, ktoré spájajú obidve oblasti. Pomôcť vám môžu nedokončené vety:
Staranie sa o zákazníkov je ako …
Vedenie ľudí je ako …
Neuzatvorenie predaja je ako …
• Otázky majú čarovnú moc – obracajú pozornosť publika tam, kde ju chcete mať. Klaďte provokatívne otázky, ktoré budú pomaly dvíhať vašich účastníkov zo stoličiek, majte odvahu otvárať nepopulárne témy. Len tak vzbudíte emócie.
Pripravenie pútavého úvodu, efekt na záver
Chcete si získať pozornosť publika hneď od začiatku? Vyhnite sa používaniu fráz a klišé („Na úvod by som sa chcel poďakovať organizátorom za priestor, ktorý mi dali ….).
… a nestresujte sa zbytočne. Ste tam pre to, aby ste sa navzájom obohatili – vy niečo naučíte účastníkov, ale aj vy sa z celej situácie môžete niečo naučiť. Pre vás je to príležitosť postúpiť o krôčik vpred. Tak si tento proces rastu dostatočne užite!