Každý z nás zažíva situácie, kedy má pocit, že mu ide o veľa – prezentácia, na ktorej sa nechcete strápniť, pohovor, na ktorom vám záleží, stretnutie s osobou, ktorá môže zmeniť trajektóriu vašej kariéry …

Čo robiť, ak vaše telo a nervy reagujú spôsobom, ktorý vás zaťažuje? Prúd dotieravých myšlienok, zvýšené svalové napätie a srdcová frekvencia, nervozita…

Aj keď tieto stavy sú prirodzeným prejavom, že vám na niečom záleží, rôzni ľudia ich zvládajú rôzne. Dobrou správou je, že existujú techniky, ako dostať nervy pod kontrolu tak, aby ste mohli podať najlepší výkon!

1. Prijmite tento stav – nebráňte sa tomu

Príznaky ako sú nervozita, svalové napätie, nevoľnosť, sú vyvolané prílivom adrenalínu (hormónu odčerpávaného z našich nadobličiek), ktorý prispieva k podpore našej reakcie „boj alebo útek“. Čo to pre vás znamená? Adrenalín je dávka paliva pre vaše svaly. Keď čelíte fyzickej výzve, adrenalín je váš priateľ. Zmeňte uhol pohľadu – vaše telo vám v tejto situácii chce pomôcť, chce vás pripraviť na podanie výkonu. Naučte sa zostať v pokoji a používajte palivo vo svoj prospech.

2. Vráťte sa z budúcnosti do prítomnosti

Keď stojíme pred výzvou, veľa ľudí si začne robiť nadmerné starosti. Vedú so sebou vnútorný monológ, ktorý je zameraný na scenáre týkajúce sa budúcnosti „čo ak …“.
„Čo ak urobím chybu?“
„Čo ak sa zosmiešnim?“
„Čo ak nebudem vedieť odpovedať na ich otázky?“
Toto myslenie nás ešte viac dostáva do nepohody.

Nedovoľte mysli túlať sa vo vykonštruovaných scenároch, ktoré málokedy nastanú – vráťte sa späť k tomu, čo sa deje tu a teraz. Vráťte sa do prítomnosti. Opisujte, kde sa nachádzate, čo robíte: „Sedím na porade, držím papier v ruke, o päť minút začnem prezentovať, je tu dvanásť ľudí, šéf sa pozerá von oknom…“.

3. Dýchajte pomaly a vedome

Najjednoduchšia rada je často najlepšia. Pomalé a hlboké dychy (robte ich tak často, ako potrebujete) sú jedným z vašich najlepších nástrojov, ktoré vám pomôžu udržať nervové príznaky pod kontrolou. Hlboké dýchanie pomáha uvoľniť svalové napätie, spomaliť srdcovú frekvenciu, zvýšiť kyslík a zabezpečiť vám kontrolu.

Je takmer nemožné sa pomaly zhlboka nadýchnuť, ak sú vaše svaly (najmä základné) veľmi napäté. Skús to! Napnite sa, premýšľajte, čo by sa mohlo pokaziť, a pokúste sa zhlboka dýchať. Nejaké šťastie? Teraz skúste uvoľniť svaly, zostaňte pri tom sústredením sa na dych, cítite, ako sa vaše pľúca úplne zapĺňajú a pomaly vyprázdňujte. Lepšie?

 

Ako každá zručnosť, aj táto vyžaduje prax, aby ste si tieto zručnosti osvojili v rôznych situáciách.

Buďte trpezliví a cvičte, cvičte, cvičte! Veľa šťastia!

 

Ak sa chcete dozvedieť o ďalších technikách ako dostať stres pod kontrolu, naučiť sa viesť vybalansovaný život, navštívte náš online tréning Stres a mentálne zdravie, ktoré môžete sledovať priamo zo svojho domu: https://stretch.sk/courses/stres-a-mentalne-zdravie/