Kde bolo, tam bolo … Príbehy si ľudia rozprávajú odpradávna. Pomocou príbehov sa predávajú vedomosti, informácie, tradície. Príbehy pomáhajú nám, ľuďom, pochopiť svet. A práve preto na nás zároveň tak fungujú a ovplyvňujú nás v živote a v práci. Fenomén príbeh sa stáva  najsilnejším nástrojom prezentácií, obchodu, leadershipu a marketingu.

Rozprávanie príbehov bolo populárne už v dávnych dobách, úspech, a lebo neúspech komunikácie sa meral tým, ako si poslucháč to, čo bolo povedané, zapamätal. Kto ovládal rozprávačský um a techniky, ktoré pomáhali zapamätaniu, to bol majster, toho ľudia nasledovali.

S príchodom počítačov sa obsah informácií naraz môže uchovávať v nekonečnom množstve. Informácie si nemusíte pamätať, veď sú niekde uložené, dajú sa nájsť. A napriek tomu v dobe, v ktorej si môžeme ukladať miliardy informácií je príbeh silnejší, než kedykoľvek predtým! Ako je to možné? Čo je za tým? Potreba zaujať, posunúť, predať, vyčnievať medzi ostatnou konkurenciou, ovplyvňovať, osloviť, presvedčiť. Ako sa ukazuje, data strohé informácie toto totiž nedokážu!

21. storočie sa tak storytellingu – teda schopnosti rozprávať príbehy, objavuje znovu ako ideálny a najefektívnejší nástroj komunikácie, v osobnom živote i v práci.

Prečo rozprávať príbehy?
Rôzne trendy a poučky sa časom menia, príbeh zostáva. Príbehy oslovujú ľudí na celej planéte, nezávisle na prostredí či demografii. Príbehy majú moc oslovovať masy, sú nákazlivé, predávajú sa z generácie na generáciu.
Storytelling je vlastne zábavnou formou učenia a posúvania informácií, pretože ukazuje rešpekt k poslucháčovi, ktorý si tak môže objaviť svoj vlastný záver. Vy rozprávate príbeh, kde vyjadríte nejaké morálne hľadisko, a skvele tak podáte ľuďom, čo by sa ideálne malo stať, bez toho, aby ste im direktívne povedali: „Urobte to“!

Príbehy dokážu inšpirovať. Spomínate si na nejakú power pointovú prezentáciu, pri ktorej ste si povedali: „Waw, to sú ale excelentné slajdy?. To mi vyrazilo dych!“.
Nie?
Nedivím sa. To, že vás prezentácia zaujala bolo spôsobené tým, že si pamätáte toho, kto vám rozprával príbeh. Ako sa ukazuje, ľudia nie sú dostatočne stimulovaný dátami, slajdami powerpointu, alebo tabuľkami a grafmi. Ľudia sú pohnutí pohnútkami, teda emóciami. A najlepšia cesta k emóciám druhých začína pri Kde bolo, tam bolo …

Mozog a príbeh
Príbehy pôsobia rýchlo a zaujmú už vo chvíli, keď sa objavia. Neodvolávajú sa na logiku, ale pôsobia na naše zmysly a emócie. A emócie sú evolučne v mozgu oveľa silnejšie, než rozum. Psychológovia v posledných niekoľko desaťročiach študovali, ako príbeh ovplyvňuje ľudskú myseľ. Výsledky opakovane ukázali, že naše postoje, obavy a hodnoty sú príbehom ovplyvňované oveľa silnejšie, než keď vnímame iba strohý text, hoci sú to jasné argumenty, dôkazy, fakty čierne na bielom.
Aj tak vyhráva príbeh. Prečo? Ukazuje sa totiž, že čím viac sú čitatelia či poslucháči pohltení príbehom, tým viac ich samotný príbeh mení. Ľudia pohltení príbehom tak menej vnímajú prípadné nepresnosti, tolerujú ich, veľakrát si ich ani nevšimnú. Keď čítame suché fakty, faktické argumenty, sme nadstavení byť kritickejší a skeptickí, bez emócií. Ale keď sme vtiahnutí do príbehu, jednoducho vypíname kontrolu, ideme na vlne príbehu. Príbeh je takou poľahčujúcou okolnosťou. Sme emočne pohnutí a menej sa bránime.

Čo na to veda o mozgu? Keď sa pozeráme na power point s nudnými odrážkami, aktivujú sa nám iba niektoré časti mozgu a to Brockovo a Wernickeho centrum. To sú centrá jazyka, porozumenia reči a produkcie reči a centrá dekódovania slov do zmyslu. Keď ale niekto rozpráva príbeh, aktivujú sa nielen tieto jazykové a rečové centrá, ale aj mnohé ďalšie! Vlastne je skoro celý mozog v pozore!

Liek na pamäť
Písal sa rok 1748 a britský politik a aristokrat John Montagu, štvrtý gróf zo Sandwich, trávil svoj podvečer tradične aktivitou, ktorú mal zo všetkých najradšej – hraním kariet. Čo mal ovšem rovnako rád, ako karty, bolo jedlo. Rád maškrtil a nevyhovovalo mu, že keď si chcel niečo prejesť, tak musel karty odložiť. A tak vymyslel, že by si do úst mohol vložiť plátky šunky a syra, čo mu umožnilo mať dokonalé sústo rovno v ruke, a tak jesť a zároveň v druhej ruke držať karty. A tak bol vynájdený tak populárny sendvič, predchodza dnešných hamburgerov.
No a vsadím sa, že teraz na tento príbeh len tak ľahko nezabudnete!

Príbeh predáva
Kde je ideálny priestor pre príbeh? Tam, kde potrebujeme zaujať, vyvolať reakciu, predať zapamätateľné informácie, alebo budovať vzťahy. A nie je to teda náhodou všade, kde sa chceme predať? Či už ide o myšlienku, názor alebo produkt? Marketingový odborník Seth Godin hovorí: „Marketing 21. storočia má v podstate jednoduché pravidlá: rozprávajte príbeh, ktorý sa bude šíriť, inak zmiznete v prepadlisku dejín…“ Áno, všetci marketéri sú rozprávači, ale úspešní sú tí, ktorí nám dokážu povedať príbeh, ktorému chceme veriť a ktorý chceme zdieľať s ostatnými ľuďmi. Príbeh je jednou z najsilnejších zbraní komunikácie. Pokiaľ k produktu, myšlienke alebo značke nemáte príbeh, sú pochované hneď a na začiatku. Ak chcete víťaziť, rozprávajte príbehy.

Príbehy fungujú na každého
Príbehy pracujú so všetkými zmyslami a vyhovujú tak všetkým druhom príjemcov. 40% ľudí sú skôr vizuálne typy, učia sa lepšie z obrazového materiálu. Takýto ľudia hovoria hlavne o tom, ako veci vypadajú, skôr, akos a rozhodnú, chcú vidieť dôkaz vašich tvrdení. nakoľko príbeh je sled obrazov, vizuálne typy si ich v hlave predstavujú a vidia možnosti, pozerajú sa cez príbeh do budúcnosti.
Ďalších 30% ľudí sú auditívne typy. Oni hovoria o tom, ako veci znejú, počúvajú, vnímajú zvukovú stránku príbehu. Tým, čo počuli sa takýto ľudia najviac naučia, najviac si pamätajú, preto je príbeh pre nich skvelou voľbou.
Zostávajúcich 30% sú kinestetické typy – ľudia, ktorí sa najlepšie učia tým, že robia veci, ohmatajú ich, skúšajú. Taktiež sú to ľudia, pre ktorých je dôležité, aký majú z veci pocit, vnímajú tak vibrácie emócií, ktoré príbeh nesie.

Príbehy sú krásne.
Niektoré vás rozplačú,
iné vás rozosmejú.
Ale všetky vás prinútia
premýšľať.

Autor: Monika Nevolová – O autorke:
Mgr. Monika Nevolová, psychologička, koučka a lektorka storytellingu a improvizácie.  V posledných rokoch pracovala v tlačených médiách a posledných 6 rokov v TV médiách na pozícii dramaturga, kreatívneho producenta a content development manažéra (ČT, TV NOVA), pôsobila ako creative director vzdelávač spoločnosti pre manažérske a koučovacie programy.

TIP NA ONLINE KURZ:

Ak máte záujem dozvedieť sa, ako pútavo prezentovať, náš ONLINE KURZ je vám k dispozícii. Za jednu hodinu máte možnosť získať instatné know how a nabiť sa praktickými informáciami: