Cítite sa vyčerpaní, neefektívni? Máte pocit, že strácate dych, že to množstvo požiadaviek vás začína valcovať? Čím ďalej tým viac si kladiete otázku, ´aký to má všetko zmysel´? Všetci a všetko vám už lezie na nervy a najšťastnejší ste, keď nikoho nevidíte?
Ak ste na väčšinu otázok odpovedali kladne, máte našliapnuté k syndrómu vyhorenia (burn out).
Ako je možné, že niekto vyhorí?
Nie každá stresová situácia musí zákonite viesť k syndrómu vyhorenia. Aby sme sa prepracovali k vyhoreniu, zvyčajne sú prítomné dva kľúčové prvky: chronický stres a dlhodobá nerovnováha medzi záťažou a fázou kľudu (vypätím a uvoľnením).
Ak si predstavíte naše telo ako ´nádobu plnú energie´ – každá nepríjemná udalosť nám z tejto nahromadenej energie odčerpáva. Ak sa to deje dlhodobo, bez toho, aby sme dopĺňali energiu, v nádobe nezostane ´palivo ´na život.
Ak žijeme v stave chronického stresu
vyberie si to svoju daň.
Je možné predchádzať blížiacemu sa nebezpečenstvu?
Áno. Len by sme museli prestať robiť to, čo zvyčajne robíme – potláčať prejavy záťaže. Prejavy, kedy dostávame od nášho tela najavo, že už toho máme dosť.
Čo urobíte, ak vám vaše telo začne signalizovať, že niečo nie je v poriadku? : … začínate častejšie podliehať drobným prechladnutiam, častejšie trpíte bolesťou hlavy, nespavosťou, emocionálnymi výkyvmi, plačlivosťou či agresivitou, nutkavým prejedaním sa, fajčením či pitím alkoholu … Čo urobíte? Potlačíte to.
Čo urobíte, ak šoférujete auto a začne vám blikať kontrolka na palubnej doske? Pokračujete v jazde ďalej? Poviete si ´teraz nemám čas zastaviť, musím sa dostať do Prahy?´.
Nie, zvyčajne zvýšime pozornosť, zastavíme, preskúmame o čo ide.
Každé naše rozhodnutie si vyberie svoju daň. Ak budeme prehliadať drobné signály, príde väčšia choroba. Ak aj to budeme prehliadať, príde vážnejšia nehoda či choroba. Ak aj to … život si už s nami poradí.
Jediný spôsob,
ako ľudia začnú chápať je, že trpia.
Je to len informácia,
že nejdete správnym smerom.
Ako vysvetlíte človeku, čo má urobiť,
keď nechápe?
Dostane riadnu trefu …
Takže – rešpektujte drobné signály a zariaďte sa podľa nich.
Akceptujte svoje limity – Spomaľte, získajte nadhľad a vykonajte úlohu, ktorú máte. Teraz nemyslím pracovnú úlohu, ale to, aby ste sa opäť dostali do pohody.
Čo robiť, aby ste nevyhoreli? Vybudujte si svoj život na pilieroch
Ak je príčinou vyhorenia dlhodobé zotrvávanie v strese bez toho, aby sme dočerpávali energiu pre život, samotné riešenie sa skrýva práve tu.
Posilňovanie psychickej odolnosti spočíva v rozvíjaní troch zdrojov:
• Osobné kompetencie
• Sociálne zdroje
• Voľný čas
O čo konkrétne ide?
• Osobné kompetencie
Veľa z rizikových faktorov súvisí s osobnosťou daného človeka. Niektoré veci sme zdedili, niektoré sme sa naučili počas života. Čo z toho môžeme zmeniť?
Vedci sa zaoberali otázkou, či isté typy ľudí majú predispozíciu vyhorieť. A zistili, že áno.
Väčšiu náklonnosť k vyhoreniu majú perfekcionisti, ľudia, ktorí sa boja povedať ´nie´, či ľudia, ktorí až tak milujú svoju prácu, že nerozvíjajú žiadne ďalšie roviny života (vzťahy, hobby…). Hoci sa na začiatku s nadšením vrhli do nového projektu, po čase nastúpi stagnácia, frustrácia až apatia, kedy sa dištancujú nielen od práce, ale aj od iných ľudí.
Úplne prvá a základná cesta, ako sa nedopracovať k vyhoreniu je identifikovať svoje vnútorné programy. U ľudí, ktorí častokrát upadnú do vyhorenia sa zistili typické presvedčenia: musím to urobiť, ja, musím byť dokonalí, nemôžem dať najavo, že to prestávam zvládať, nemôžem si dovoliť odmietnuť…
Poobzerajte sa po ľuďoch, ktorí kráčajú životom v nadhľade, nestrácajú z tváre úsmev a započúvajte sa do ich slov. Aké sú ich presvedčenia? Ako uvažujú, aj keď majú množstvo práce? Ako si život organizujú oni?
• Sociálne zdroje
Veľa ľudí, ktorí na seba len naberajú povinnosti sa postupom času začne od druhých dištancovať. Prestávajú udržiavať vzťahy s priateľmi, rodinou, okolím … lebo musia pracovať.
Paradoxné je, že keď si dovolíme nepracovať, získavame väčší nadhľad.
Na druhej strane – je zaujímavé, že väčšina ľudí pred smrťou neľutuje absolútne to, že viac nepracovali. Najviac ľutujú to, že netrávili viac času s tými, ktorých mali radi. Je to zaujímavé, však? Akoby sa vo výpovediach ľudí pred smrťou skrývala odpoveď o čom ten náš život je. Asi nielen o práci.
Trh, práca biznis sa menia veľmi rýchlo. V týchto prudko meniacich sa časoch potrebujeme aspoň jeden ostrovček stability – a častokrát je to rodina. Pochopíme to, až keď ochorieme. Preto venujme dostatok času tým, ktorí sú pre nás najcennejší.
• Voľný čas
Nemôžeme len vydávať energiu, Musíme mať aj prítoky energie. Kľúčové je nabíjať sa radosťou.
Buďte k sebe láskavý a dožičte si viac toho, čo vám v živote spôsobuje radosť, spôsobovalo v detstve, či po čom túžite a stále to len odkladáte.
Pri vyhorení ide o vyváženosť. Postavte preto svoj život na pilieroch. Nikdy neviete, kedy sa vám sťaží situácia v súkromí, či v práci, preto sa udržiavajte proaktívne v dobrej vnútornej kondícii – už teraz.
Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si aj článok: Syndróm pracovného vyhorenia: od nadšenia k vyčerpaniu