Na mentálnej odolnosti záleží. A čím ďalej tým viac. Hlavne, ak prognózy hovoria, že do roku 2030 bude výskyt duševných porúch čoraz častejší jav v bohatých krajinách.

Takže – poďme sa pozrieť na jeden tip, ako si za čo najkratší čas vybudovať mentálne zdravie.

V rámci NAVY SEALs majú jednu techniku, ktorá sa volá: Vyber si francúzky kľúč.
O čo ide?

Možno ste už počuli o filme Dobrý Will Hunting. Hlavná postava (Will Hunting) je geniálne dieťa z drsnej bostonskej štvrte. V jednej scéne je Will, ktorý je múdry ale problémový mladík, na terapeutickom sedení so psychoterapeutom.

Mladík rozpráva psychoterapeutovi, ako ho jeho otec zvykol biť.
Konverzácia prebieha nasledovne:
Will: „Zvyčajne vyložil opasok, palicu a ťažký kovový francúzsky kľúč na kuchynský stôl a povedal:„ Vyber si “.
Psychoterapeut hovorí: „Vybral si si opasok.“
Mladík odpovedá: „Nie: francúzsky kľúč.“
Psychoterapeut sa pýta: „Prečo?“

Výberom kľúča sa mladík rozhodol zažiť viac bolesti. Zároveň sa rozhodol, že sa postaví svojmu otcovi a obráti dynamiku celej situácie. Tým ukázal, že ho nemožno zlomiť bez ohľadu na to, čo sa mu stalo. Zvolením ťažšej cesty získal mladík mentálnu výhodu.

Nebuďte ako väčšina ľudí

Väčšina ľudí sa rozhodne robiť to, čo je ľahké.
Väčšina ľudí sa radšej rozhodne sedieť na gauči, než cvičiť.
Radšej sa sťažovať, obviňovať iných, než tvrdo pracovať na odstránení svojich problémov.

Chcete byť ako väčšina ľudí?
Asi nie. Preto čítate tento článok. Chcete byť psychicky tvrdý. Nerozbitný. Výnimočný.
V tom prípade si v živote vyberajte kľúč.

Aj keď je to náročnejší spôsob, vo finále povedie k zmysluplnejšiemu, šťastnejšiemu a efektívnejšiemu životu.

Výber kľúča znamená, že vo svojom živote hľadáte výzvu, namiesto toho, aby ste sa pred ňou skrývali a sťažovali sa na ňu.
Výber kľúča znamená, že ak dnes robíte to, čo iní nie, zajtra budete inde, než zvyšok.

Robenie ťažkých vecí má ešte jednu výhodu: Tým, že vaša myseľ si zvykne robiť ťažké veci, mení sa vaše referenčné pole. To, čo vám predtým pripadalo ťažké, bude odrazu bežná vec.

Stres je relatívny. Ak vaša myseľ považuje niečo za „ťažké“, vyvolá to stresovú reakciu. Ak niečo nepovažuje za náročné, odozvou nie je stresová reakcia.
Vezmime si napríklad beh.
Ak poviete desiatim ľuďom, že musia zabehnúť 20 kilometrov, inak prídu o prácu, budú mať veľmi odlišné stresové reakcie podľa toho, do akej miery behávajú.

Osoba, ktorá nikdy v živote nezabehla kilometer, bude riadne vystresovaná.
Ak však dáte túto úlohu človeku, ktorý bežne beháva 50 kilometer, nebude vystresovaný, pretože vie, že to dokáže. 20km bude preňho prechádzka ružovou záhradou, len taká malá rozcvička.

Nedávno som počula o pani, ktorá robila operátorku na Call Centre – predávali produkty. Zažila toľko odpovedí „nie“, že sa stala odolnou voči „nie“ v bežnom živote. Skrátka pre ňu to nebola odpoveď a išla ďalej a ďalej. Vo finále povedala, že jej to pomohlo vybudovať hrošiu kožu voči odmietnutiam.

Resp. ak ste nevideli naše video Ako sa zbaviť strachu z odmietnutia, zaiste si ho pozrite.

Keď si zvolíte stratégiu, „vyber si francúzsky kľúč“ ako svoju životnú filozofiu, ťažké veci sa stanú referenčnými bodmi, s ktorými vaša myseľ porovnáva všetky  ďalšie skúsenosti.

Ale ak robíte skutočne ťažké veci – nech už to pre vás znamená čokoľvek, vaša myseľ bude mať nový objektív, prostredníctvom ktorého budete vyhodnocovať prichádzajúce požiadavky.
Odrazu už nebudete všetky veci, ktoré vám predtým spôsobovali toľko stresu, považovať za výzvy – pretože vaša myseľ bude zvyknutá plniť ťažšie úlohy. Ak vaša myseľ nevníma niečo ako výzvu, neprodukuje žiadny z neurotransmiterov alebo hormónov, vďaka ktorým sa budete cítiť vystresovaní, podráždení a vyradení z rovnováhy.
Tento princíp adaptácie vášho mozgu na výzvu je dôvod, prečo aj Navy SEAL zaradili pekelný týždeň do výuky – týždeň, ktorého sa všetci kandidáti obávajú. Len čo vojaci prežijú 5 a 1⁄2 dňa v bolesti, nedostatku spánku, všetko ostatné, s čím sa v živote stretnú, budú vnímať ako prechádzka ružovou záhradou.

Vyberte si kľúč.
Robte ťažké veci.
Pozvite do svojho života trochu tmy, aby ste konečne videli, koľko svetla tam je.

A sledujte, ako vaša myseľ pevnie a ako sa mení vaša definícia slova „výzva“. Čoskoro si všimnete, že keď budú ostatní ľudia na konci so svojimi silami, vy budete bez námahy pokračovať ďalej.

Všetko záleží od Vás. Do akých náročných situácií budete vstupovať (aké ťažké činky si naložíte) a ako rýchlo si vybudujete mentálnu odolnosť (ako často budete chodiť do posilňovne). Máte to vo svojích rukách.

Chcete ešte viac zapracovať na svojej mentálnej odolnosti?

Téma vyber si svoje ťažké je súčasťou našich tréningov na budovanie mentálnej odolnosti.
Ak Vás táto téma zaujíma, v súčasnosti ponúkame 2 varianty:
• Šesť týždňový kurz Odolná myseľ, ktorý je určený pre jednotlivcov, kde sa preberajú témy po blokoch: Základy mentálnej odolnosti, Ako zvládať vypuklé emócie, Ako zvládať myseľ, Pokročilé techniky práce s mysľou, Ako objaviť riešenie v každej situácii, Sebadisciplína a vytrvalosť.

• Resp. kurz Adverzity manažment, ktorý ponúkame pre firmy. Ide o dvojdňový program pre ucelené skupiny.

Ak chcete mať pokoj v duši, nech sa deje čokoľvek, radi sa s vami stretneme na kurze.