Byť zaneprázdnený už nie je ´in´ – no stále nevieme, ako zastaviť príval práce.
Efektívnosť je stále populárne slovo – chceme robiť stále viac a lepšie a lepšie … pričom nám akosi uniká vyšší zmysel – prečo to robíme…

Doprajme si čas na premýšľanie

Vedeli ste o tom, že najúspešnejší ľudia strávia približne 10 hodín týždenne premýšľaniu?
Tak napríklad Waren Bufet, CEO jednej z najúspešnejších spoločností na svete venuje 80% svojho času premýšľaniu a čítaniu.
Ako je možné, že človek, ktorý má množstvo zodpovedností si dožičí luxus zastaviť sa? Hmm,  Bufetov zvyk je totálne idúci proti zvyklostiam davu. Ide voči všetkému, čo sme si mysleli, že lídri robia. Buffetov rozvrh dňa sa môže zdať anomáliou, zabíjaním času. No vďaka jeho príkladu mnoho svetových CEO si začalo dávať pozor na prepracovanosť. Začali argumentovať tým, že:

Čas na premýšľanie
sa stáva kritickým bodom,
ktorý im umožňuje zorientovať sa
v prudko sa meniacom svete.

Šéf AOL Tim Armstrong, strávi popri vykonávaní úloh 10% dňa, resp. štyri hodiny v týždni iba premýšľaním.
Jeff Weiner, CEO LinkedIn si plánuje dve hodiny nerušeného premýšľania za deň.
Brian Scudamore, zakladateľ a CEO O2E pristupuje k biznisu rovnakým spôsobom. Už dosť dlhý čas sa v pondelky nenachádza v kancelárii, ale je na prechádzke, bicykli, sedí na káve, kde sa však venuje aktívnemu premýšľaniu. Ako on hovorí ´premýšľa nad nasledujúcim dianím, aby s chirurgickou presnosťou strávil zvyšok týždňa na veciach, ktoré posunú firmu ďalej´.
Bill Gates je preslávený tým, že si berie dva krát ročne týždeň voľno od práce. Gates tieto pobyty nazýva „think week“ alebo súkromné stiahnutie sa.  Berie si so sebou len podklady od zamestnancov, jedlo, pitie a odcestuje ďaleko do prírody, kde ho nikto (ani rodina) nebude rušiť. Ako hovorí: „Byť aktívne odpojený a vidieť všetko zo vzdialenosti 50 000 stôp mi umožňuje reflektovať , resetnúť a jasne premyslieť moje ciele a ašpirácie … Po každom takomto týždni premýšľania urobím veľa výskumov, opäť uvažujem z nadhľadu, zreflektujem minulosť a naplánujem budúcnosť. Na konci takéhoto pobytu si  vytvorím akčný plán, nech tieto nápady preklopím do praxe., Prechádzať cez tento proces je zakaždým takým malým osvietením“.

Mnoho ľudí vníma prácu ako šport, kedy úspech, je podmienený tvrdou prácou. Nemali by sme však prácu prirovnávať k práci chirurga, ktorý sa snaží s maximálne presným zásahom odviesť kvalitnú prácu?
Keď sa na nás všetko valí a nevieme, čo skôr – nie je najlepším riešením zastaviť sa a premyslieť si, čo bude nasledujúci krok?

Liek na únavu zo života

Ak sme zavalení prácou, sme ako škrečok, ktorý sa točí v kolese, pozerá von a kričí: ´Ja už nevládzem, ja tu nechcem byť´ … Otázka je ´dokedy chceme takto fungovať´?
Prečo čakáme na impulz zvonka, ktorý nás zastaví?
Prečo si ten impulz k zastaveniu nevytvoríme sami?!

Ako?
Čo tak zobrať si voľno? Jednoducho si dožičiť pracovný a informačný detox.

Ako chceme nájsť odpoveď na otázku, čo robiť so svojím životom, ak naša myseľ nemá absolútne priestor prísť na túto odpoveď?
Niekomu možno stačí hodina, inému pár dní a niektorí si to zariadia a odídu hľadať odpoveď na niekoľko mesiacov.

Ako to robia CEO, ktorí sa nechali inšpirovať Warenom Buffetom?

Váš čas, ktorý máte vyhradený na premýšľanie, zaiste chcete využiť prospešne, preto pripájame pár otázok, ktoré môžu byť pre vás užitočné v pracovnom kontexte:
• Kam sa hýbe trh?
• Čo sa zmenilo v iných odvetviach?
• Kde bude naše odvetvie o X rokov?
• Kam cítime, že by sme sa mali posunúť?
• Koho potrebujeme pribrať/stopnúť?
• Robím správne veci so správnymi ľuďmi?
• Ktorá je hlavná činnosť, na ktorú sa máme sústrediť, aby sme sa dostali tam, kam chceme?
• Čo je najdôležitejšie?

Ako hovorí Brian Scudamore: „Nebuďte prekvapení, ak zo začiatku, keď si vezmete deň voľna, sa vám to bude zdať ako pôžitkárstvo – takéto pocity majú viacerí. Zo začiatku som sa aj ja cítil vinne za to, že sa prechádzam v parku, či popíjam víno zatiaľ čo iní sú v kancelárii. Ale teraz si neviem predstaviť, že by som to nerobil.
Ako CEO som zistil, že nemusím byť prvý v práci a posledný odchádzať, ale potrebujem byť najvplyvnejšou osobou v práci. A moje „Thinking Mondey“ mi to pomohli dosiahnuť“.
Ak nič iné, zapamätajte si toto: „Waren Buffe vybudoval celý svoj kalendár okolo premýšľania. „Pozrieš sa do jeho kalendára a tam nie je nič. Utorok, voľno.“ – hovorí jeho partner, Charlie Munger.

V súčasnom komplexnom, rapídne sa meniacom svete, kalendár CEO svetovej triedy vyzerá oveľa viac, než kalendár Warrena Buffetta, než Jeffa Immelta či Elona Muska, ktorí sa venujú práci 100 hodín týždenne.

Nie je možné celý život bežať na plný plyn. Náš život by nemal byť maratón, ale séria šprintov, kedy zaberieme a následne si vydýchneme, zreflektujeme, čo sa dialo, zrekapituujeme, či kráčame správnym smermom, a aké kroky by sme mali podniknúť do budúcnosti.