Niekedy nerozumieme udalostiam, ktoré sa stali v našom živote. Jeden zo spôsobov, ako sa s  nimi vyrovnať, je použiť práve tieto udalosti, ako zdroj budúceho úspechu.
O čo ide?

Neil Pasricha

K Neilovi Parischovi prišli problémy v rokoch 2008/2009 hneď v dvojici. Začalo mu škrípať manželstvo a krátko na to ho manželka opustila so slovami ´Už ťa viac nemilujem´. Aby toho nebolo málo, o mesiac neskôr mu zomrel najlepší kamarát.
Aby prekonal túto bolesť, zapol PC, vytvoril webstránku 1000awesomethings.com. Nasadil si terapiu – vypísať sa z bolesti. Nie sťažovaním sa na svet. Dal si záväzok, že každý deň napíše na web stránku malý článok o tom, za čo môže v daný deň ďakovať. A niekedy išlo naozaj o maličkosti: že sa v obchode zrazu otvorila nová pokladňa a bol prvý v rade …
Záver – blog mal raketovú čítanosť, úspešnosť a z Neila sa stal autor bestselleru, verejný rečník, podnikateľ charakterizovaný jeho obhajobou pozitívnosti a jednoduchých potešení.

(Ne)slávny úsech Post- it lepiek

3M patrí k najväčším výrobcom všetkého, čo lepí. V roku 1970 firemný vedec Spencer Silver usilovne pracoval na vytvorení ešete priliehavejšieho spojiva. Jeho výrobok sa stal pamätným neúspechom.
V skutočnosti bol nový spoj slabší než ostatné produkty firmy 3M tej doby – bol tak slabý, že ste ho mohli ľahko prilepiť k predmetom a potom ľahko odlepiť, bez toho, aby po ňom zostala stopa.
Silver sa svojím neúspešným pokusom nenechal vytočiť. Firma ho naďalej ponechala v spoločnosti – čo sa neskôr ukázalo ako múdry krok.
O štyri roky sa Silverov kolega – Arthur Fry, snažil vymyslieť ako do svojej zbierky hymien umiestniť záložky tak, aby nemohli spadnúť a zároveň aby nepoškodili stránky. Spomenul si na slabú zmes Silvera. Arthur Fry časť svojich záložiek obalil v Silverovom superslabom lepidle a dal nevedomky zrod jednému z najvýnosnejších produktov firmy 3M: samolepiacim bločkom.
To všetko vyšlo z jedného nevydareného pokusu.

Spravte si z neúspechu zdroj budúceho úspechu

Vidieť v pôvodne ťažkej situácii či zlyhaní zdroj budúceho úspechu chce flexibilitu mysle. Vyžaduje to od nás, aby sme si k náročnej situácii (vnímanému neúspechu) položili správnu otázku. Umožní nám to, že sa začneme pozerať na neúspech nie ako na nesprávnu odpoveď, ale ako na príležitosť spýtať sa:
Aký prospech z toho dokážem vyťažiť?
Kde sa dá toto použiť?