Minulý rok Brigette Hyacinth vypublikovala článok, ktorý označilo takmer 100 000 ľudí za veľmi zaujímavý a hodný šírenia. Brigette je považovaná za jednu z najvplyvnejších afričaniek do 40 rokov. Verím, že jej myšlienky zaujmú aj vás.

„Ak chcete dosiahnuť úspech, budete musieť veľa obetovať. Zistila som, že mnohí ľudia túto radu až príliš kŕčovito dodržujú a prinášajú obete pravidelne, a až príliš neskoro sa naučia, že je život viac než naháňanie sa za úspechom.

1. Nezostávajte v práci, ktorú nenávidíte. Strávite polovicu svojho života v práci. Život je príliš krátky na to, aby ste sa vyrovnali s prácou, ktorú nenávidíte, alebo šéfom, ktorý sa k vám správa nevhodne. Veľa ľudí sa presviedča, že môžu zostať v práci, v ktorej nie sú šťastní, pretože potrebujú príjem, alebo preto, že neveria, že nájdu inú prácu. Ale pravdou je, že zotrvávanie v nepríjemnej situácii, nás urobí nešťastnými a môže ovplyvniť naše zdravie. Ak sa nachádzate v takejto situácii, skúste urobiť malé kroky smerom, kde chcete byť. Zaslúžite si niečo oveľa lepšie!

2. Postarajte sa o seba – Obetovať svoje zdravie kvôli úspechu alebo bohatstvu nestojí za to. Mala som známeho, ktorý pracoval nepretržite. Bol vždy „pripojený“ a nikdy si nechcel vziať dovolenku. Bola mu diagnostikovaná rakovina, odišiel do dôchodku a krátko na to zomrel. Je však smutné, že nikdy spätne nečerpal peniaze nasporené na dôchodok. Naše telá nie sú stroje. Nemôžete pracovať 24 hodín denne sedem dni v týždni. Svetlá nie sú vždy zelené. Ak nespomalíte, prejdete na červenú a budete sa musieť definitívne zastaviť. Nepovažujte svoje zdravie za samozrejmosť – žiadne množstvo úspechu alebo peňazí nemôže nahradiť vaše zdravie.

3. Venujte čas počúvaniu. Počúvanie je to skvele využitý čas a šetrič peňazí. Môže vyriešiť základné problémy, priniesť kreativitu, poskytnúť vhľady a nehovoriac o tom, že ukážete ľuďom, že sa o nich zaujímate. Počúvanie je kľúčové pre získanie úplného pochopenia situácií. Bez tohto plného pochopenia, môže človek ľahko premárniť čas riešením nesprávneho problému, resp. riešením vonkajších symptómov, nie hlavnou príčinou. Rada by som vás vyzvala, aby ste sa spoločne usilovali počúvať viac, než budete hovoriť a videli výhody počúvania.

4. Odmietnutie a zlyhanie vás posilnia. Zlyhanie neznamená koniec. Málo vecí v živote je istých – a zlyhanie medzi ne patrí. Aj keď zanecháva kyslú chuť, zlyhania sú piliermi úspechu. Získate skúsenosti, ktoré ste nemohli získať iným spôsobom. Navyše, odmietanie je nevyhnutné v kreatívnom živote. Keď sa naučíte, ako sa včas vysporiadať s odmietnutím, budete chránení pred padnutím do bodu zúfalstva a paralýzy. Odmietnutie bolí, ale nezastavujte sa. Ak sa sústredíte na pozitívne myslenie, aj najťažšia porážka je len odrazovým mostíkom.

5. Nedovoľte, aby vás definovali peniaze alebo titul. Väčšina ľudí definuje úspech okolo témy peňazí alebo slávy. Svoju vlastnú hodnotu získavajú z týchto vecí. To dáva peniazom príliš veľa moci nad ich životom. Musíme si uvedomiť, že tieto veci môžu zmiznúť z našich životov v jednom momente. Možno je načase, aby ste pre seba opäť definovali úspech. Zapojte sa do pretekov, na ktoré ste boli dizajnovaní. Zamerajte sa na vyšší účel a vydolujte zo seba a z iných to najlepšie. Použitím svojich darov a talentov v službách druhých môžete žiť život, ktorý prináša trvalé naplnenie.

6. Obklopte sa s ľuďmi, ktorí vás budú motivovať a povzbudzovať k rastu. Kľúčom je tímová práca a vytváranie vzťahov. Časť vášho úspechu závisí od ľudí, s ktorými sa obklopujete. Na sociálnych vzťahoch záleží. Ľuďmi s pozitívnymi hlasmi, ktorí vo vás budú vidieť ´diamant´, ktorí vám budú veriť a povzbudia vás, aby ste konali. Mnohí z nás potlačili naše sny kvôli spochybňujúcim a negatívnym kolegom a priateľom.

7. Venujte viac času mimo kancelárie a viac času s rodinou. Práca je nekonečný proces a život nie je len o práci, kancelárii a klientoch. Niekedy v snahe zabezpečiť naše rodiny nám chýba kľúčový bod: vzácny čas strávený s nimi. Záujmy klienta sú dôležité, ale rovnako sú dôležité aj záujmy vašej rodiny. Nikto neľutuje na svojej smrteľnej posteli, že nestrávil viac času v kancelárii alebo viac času kontrolou e-mailu. Pravidelne sa odpojte od práce a prežívajte skutočný život s tými, na ktorých vám záleží.

´Čo zahlcuje tvoju myseľ ovláda tvoj život´…
Čo máš vo svojej mysli?

8. Trápením sa sa nič nevyrieši. Trápenie iba zväčšuje strach a vytvára úzkosť. Protilátkou na strach je akcia. Nedovoľte, aby vás strach držal v nečinnosti. Svoje ciele nedosiahnete, ak sa bojíte uskutočniť, čo chcete, alebo sa obávate, čo si o vás budú myslieť ostatní. Ak prejdete cez strach a obavy, takmer vždy zistíte, že ste sa báli zbytočne. Verte si. Nebojte sa. Trpezlivosť a vytrvalosť otvoria pravé dvere.

´V živote som mal veľa obáv, väčšina z nich sa nikdy nestala´.
– Mark Twain

9. Nikdy sa neprestaňte učiť. Nikdy neprestaňte rásť. Osobný rozvoj je kontinuálny. Naučte sa všetko o oblasti, v ktorej sa nachádzate a taktiež o súvisiacich oblastiach. Staňte sa odborníkom, ktorého druhí vyhľadávajú pre radu. Pri rýchlosti, s akou sa technológie menia, ak sa rozhodnete, že sa nebudete učiť, budete zaostávať. Neustálym vzdelávaním sa budete môcť udržať na vrchole, budete robiť lepšie rozhodnutia a zostanete „relevantní“ v tejto digitálnej ére. Skúste tiež diverzifikovať svoje zručnosti, aby ste mohli mať príjmy z viacerých zdrojov.

10. Šťastie je v súčasnosti. Mnoho ľudí hovorí. „Budem šťastný, keď dosiahnem …“. Šťastie sa zdá byť niekde v ďalekej budúcnosti. Nikto z nás nevie, ako dlho budeme na tejto zemi. Môžete si vybrať, aby ste boli šťastní teraz. Pravdou je, že krysí závod nikdy nekončí. To vás naštve a chytí tak pevne, že si zabudnete užiť cestu a tých, ktorí sú okolo vás. Život je plný pohyblivých cieľov. Latka sa neustále nastavuje vyššie a vyššie. Nezáleží, v akej ste situácii, ak si k nej dokážete vytvoriť postoj šťastia, už ste úspešní.

Prekonanie cieľovej čiary:
Cieľová čiarka je len začiatok úplne nového preteku.

Mohla by som pokračovať celé hodiny, pretože to je téma, ktorá je mi blízka. Počula som o tom, že zamestnanci umierajú kvôli stresu v práci alebo pracujú 100+ hodín týždenne. Peniaze by nemali byť jediným rozhodujúcim faktorom pri výbere zamestnania. Vyváženosť pracovného a súkromného života je veľmi dôležitá. Vyváženie znamená robiť voľby a tešiť sa z týchto možností. Existujú tri aspekty nášho života – osobné, duchovné a profesionálne. Je potrebné zachovať jemnú rovnováhu medzi týmito tromi oblasťami, aby ste viedli spokojný život. Bohužiaľ, najčastejšie je to profesionál, ktorý zaberá sedadlo vodiča. Život je príliš krátky na to, aby sme žili s ľútosťou. Je čas zastaviť sa a začať žiť“.