Včera som mala možnosť vystúpiť so svojím príspevkom na akcii, ktorú organizoval Phoenix pre svojich obchodných partnerov k 20 výročiu založenia Phoenixu.

Je dôležité, aby firmy sledovali, aká je situácia s mentálnym zdravím zamestnancov. Veď od ich duševnej pohody sa odvíja, do akej miery budú produktívni, fokusovaní správnym smerom. Veď celková životná spokojnosť sa odráža aj na kvalite práce.

Aká je situácia s mentálnym zdravím Slovákov?

Celková duševná pohoda

Čo sa týka ich celkovej psychickej pohody (STADA Health Report 2022), takmer každý tretí Európan (29 %) hlásil v predchádzajúcom roku pokles duševnej pohody, pričom postihnutí boli najmä ľudia v Rakúsku (37 %), Taliansku (35 %) a Portugalsku (35 %).

V roku 2022 každý štvrtý Európan uviedol, že od vypuknutia vírusu sa výrazne zvýšila úroveň prežívaného stresu.

Ak riešime náročné témy v živote či práci, odráža sa to častokrát aj na kvalite spánku.
Viac než 35 % Európanov má problémy so spánkom, pričom tento trend sa zhoršuje (STADA Health Report 2022).

Podľa zistení Statista úzkosť a súvisiace poruchy spánku sú najbežnejšími poruchami duševného zdravia, ktoré postihujú viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete.

Vyhorenie

Na základe STADA Health Report 2022 uviedlo až 59 % Európanov, že aspoň raz v živote zažili pocit vyhorenia, resp. často majú pocit, že sú na pokraji vyhorenia, čo je výrazný nárast oproti predchádzajúcim rokom (5%).

  • Ľudia vo východoeurópskych krajinách sa cítia obzvlášť náchylní na syndróm vyhorenia:
    v Poľsku 70 percent uviedlo, že zažili pocity vyhorenia aspoň raz v živote.
  • Najmenej sa na riziko vyhorenia v blízkej budúcnosti dostali Rakúšania (13 percent) a Švajčiari (12 percent).
  • Ľudia vo Francúzsku (17 %) a Nemecku (18 %) sú najviac presvedčení, že vyhorenie sa pre nich v budúcnosti nikdy nestane problémom.

Vo všeobecnosti možno povedať, že riziko vyhorenia častejšie pociťujú ženy (65 percent) ako muži (53 percent).

Z hľadiska veku sú najzraniteľnejšou skupinou v oblasti vyhorenia Európania vo veku 25 až 34 rokov (72 percent).
Ľudia mladší ako 25 rokov (68 percent) a mladí profesionáli vo veku 25 až 34 rokov (72 percent) sa cítia podstatne zraniteľnejší ako všetky ostatné vekové skupiny – medzi ľuďmi nad 55 rokov je potenciál vyhorenia oveľa nižší (22 percent). Približne štvrtina (24 percent) všetkých respondentov vo veku do 35 rokov sa totiž domnieva, že je na pokraji vyhorenia.

Psychiatrická starostlivosť

Počet pacientov psychiatrických ambulancií na Slovensku medziročne stúpol o viac než 10% (čo predstavuje medziročný nárast o 4,5 %).

V roku 2022 bolo na Slovensku 417 530 vyšetrení pacientov s duševnými problémami, čo je o 10,7 % viac než v predchádzajúcom roku. Najčastejšie ide o afektívne poruchy, stresom podmienené poruchy, a poruchy psychiky zapríčinené alkoholom.

Aké sú najčastejšie duševné poruchy
Duševné poruchy tvoria široké spektrum problémov s rôznymi príznakmi, ktoré negatívne ovplyvňujú emocionálny stav, správanie, myšlienky a kognitívne schopnosti ľudí.

Spektrum siaha od miernych depresií a úzkostí až po závažné depresie a psychózy, patrí sem tiež škodlivé užívanie alkoholu a psychoaktívnych látok.

Tieto krátkodobé a veľmi často aj chronické ochorenia zasahujú všetky skupiny obyvateľstva, medzi pohlaviami a vekovými skupinami existujú rozdiely vo výskyte konkrétnych porúch:
Ženy častejšie trpia depresívnymi a úzkostnými poruchami a poruchami príjmu potravy,
U mužov sa viac vyskytuje škodlivé užívanie alkoholu a psychoaktívnych látok.
• Najvyšší výskyt porúch je v produktívnom veku

Zvlášť alarmujúci je nárast duševných problémov u tínedžerov, čo môže súvisieť s tlakom školy, sociálnych médií a rodinnými problémami. Mladí ľudia sa čoraz viac stretávajú s úzkosťou a pocitmi depresie. V roku 2022 bolo v tejto vekovej skupine diagnostikovaných 172,6 prípadov na 10-tisíc obyvateľov

Samovraždy

Oproti predchádzajúcemu roku sa počet dokonaných samovrážd znížil o 11 % a samovražedných (nedokončených) pokusov o 6,4 %.

Tak ako po minulé roky, aj v roku 2023 mali výraznú prevahu samovraždy mužov (82,6 %; v počte 414) nad samovraždami žien (17,4 %; v počte 87)

Rozdiely medzi pohlaviami: Muži sú pri samovraždách výrazne „úspešnejší“, pričom 82,6 % samovrážd spáchali muži. Naopak, pri samovražedných pokusoch sú častejšie ženy (56,8 %).

Vekové rozdiely: Najvyšší podiel samovrážd bol u ľudí vo veku 40 až 49 rokov (24,8 %). Pri pokusoch o samovraždu je najrizikovejšia skupina vo veku 15 až 19 rokov s 44,2 pokusmi na 100 000 obyvateľov, pričom väčšina sú ženy. Zároveň sa v tejto vekovej skupine najčastejšie prejavujú osobné konflikty a problémy, čo môže byť dôsledkom citlivého obdobia dospievania.

Čoraz viac ľudí si uvedomuje dôležitosť duševného zdravia a hľadajú odbornú pomoc a podporu.

Rastie povedomie o vplyve duševného zdravia na celkovú pohodu a jednotlivci sa stávajú aktívnejšími pri riešení svojich problémov, ktoér sa týkajú duševnej pohody. Tento posun v preferenciách zákazníkov vedie k dopytu po službách duševného zdravia vrátane terapie, poradenstva a psychiatrickej liečby.

Našťastie aj firmy čoraz viac preberajú zodpovednosť aj za túto stránku zametsnancov. Na základe údajov40 % spoločností v Európe integrovalo koučingové a psychologické služby do svojich systémov podpory zamestnancov. Vedia, prečo to robia. Organizácie, ktoré poskytujú psychologickú podporu, zaznamenávajú zlepšenie v produktivite zamestnancov, motivácii a celkovej spokojnosti s prácou.

Aké programy na podporu duševného zdravia ponúka vaša firma?
Sme tu pre Vás. Spoznajte náš program Mentálna odolnosť na podporu duševného zdravia ľudí. Objednajte si nezáväznú konzultáciu ešte dnes.

Je dôležité,
aby sa každý z nás staral o svoje duševné zdravie
ako o záhradku.
Veď od toho, do akej miery sme v pohode sa odvíja,
do akej miery budeme produktívni,
fokusovaní správnym smerom,
nakoľko sa tešíme zo života, vychutnávame si život,
AKÚ KVALITU ŽIVOTA STRÁVIME…

 

ZDROJE:

https://www.stada.com/blog/posts/2022/july/stada-health-report-2022-europe-experiencing-worsening-health-conditions
https://www.stada.com/media/health-reports/stada-health-report-2022
https://www.nczisk.sk/Aktuality/Pages/NCZI-Dusevne-zdravie-Slovakov-sa-zhorsuje.aspx
https://data.nczisk.sk/statisticke_vystupy/Samovrazdy_samovrazedne_pokusy/Samovrazdy_a_samovrazedne_pokusy_v_SR_2023.pdf
https://health.ec.europa.eu/system/files/2016-11/who_workplace_en_0.pdf