Táto otázka víri v hlave asi nejednému podnikateľovi, či človeku, ktorý má obavu zo straty práce.
Čo bude ďalej?

Ľudstvo už zažilo niekoľko silných bodov zvratu. Platí pravidlo, že KTO SA RÝCHLEJŠIE ZORIENTUJE v zmenenej situácii – VYHRÁVA.

Nikto vám nedá presnú odpoveď na to, čo budete mať robiť ďalej. No existuje množstvo techník na rozvoj kreatívneho myslenia. Teraz je jedinečné obdobie pripraviť stratégiu na prežitie.

Techniky objavenia nápadov

Otvorená hlava

Väčšina odvetví má ortodoxné – nevyslovené, ale hlboko zaryté presvedčenie, čo je a čo nie je možné; presvedčenie o tom, ako by sa veci mali robiť a ako sa aj robia.
Nespadnite do tejto pasce. Teraz bude kľúčový čas prekopať zaužívané pravdy a prísť s niečím novým.
Spochybňujte predpoklady v každom kroku. Musíte sa preniesť cez svoje predsudky a predsudky odvetvia, cez osvedčené postupy všetkých ostatných, cez rady a odporúčania expertov.
Spochybňovaním otvárate priestor vzniku nových možností a nápadov.

Ako by sme mohli odbúrať 30%, 50% alebo 90% z nákladov v našom odvetví? – ako to urobili stránky LegalZoom,com pri základných právnych službách?

• Ako by sme mohli získať prístup k celkom novej kategórii zákazníkov? – ako to urobila University of Phoenix, ktorá sa stala priekopníkom v poskytovaní vysokoškolského systému vzdelávania pre dospelých, ktorí sa nachádzajú uprostred kariéry

• Ako by sme mohli zákazníkom ponúknuť 10x lepšiu službu? 10x lepší výkon? – ako to urobil Amazon so svojim Kindle, kedy zredukovala čas potrebný na nákup knihy.

Prelomové myslenie
znamená prelomiť zaužívaný spôsob myslenia.

Všímajte si trendy

Za starých čias by sme vám poradili: počúvajte o čom hovorí vaša cieľová skupina, všímajte si marginálne trendy, ktoré prinášajú rebeli či outsideri, všímajte si z nadhľadu, aké témy rezonujú v spoločnosti.

Všetko toto platí. No súčasná ´koronodoba´ nám prinesie ďalšiu kvalitu: ekonomický otras, ktorý čochvíľa pocíti každý z nás. Bude sa prepúšťať, šetriť na nákladoch, bankrotovať … ale zaručene vznikne z tohto obdobia aj niekoľko vynikajúcich podnikateľských príležitostí.

Nemôžete dosiahnuť adaptabilitu,
pokiaľ nebudete hľadať ponaučenie na nečakaných miestach.

Zaznamenávajte si nápady

Dám vám malý tip: Všetko, čo si všimnete si zapisujte na jedno miesto. Ideálne si zaveďte malý papierový záznamník a nápady zapisujte písomne.

Prečo si zapisovať myšlienky? – toto je presne tajomstvo kreatívneho myslenia. Na inovatívny nápad neprídete len tak, z ničoho nič. Musíte myseľ nasýtiť rôznymi informáciami, premýšľať nad vecami … všetky podnety budú latentne v pozadí pracovať a častokrát sa v jednom momente spoja a ´blik´- nápad je na svete.

Píšte si do zápisníka myšlienky, otázky, dojmy, pozorovania – všetko čo vás zaujme. Presne takto postupoval napríklad módny návrhár Jean Paul Gaultier, kedy si na nástenku pripínal kúsky zaujímavých látok, čipku, čokoľvek, čo ho zaujalo … po čase, keď sa na to pozeral sa mu všetky podnety spojili do zaujímavého návrhu.

Zaparkujte zaujímavé podnety. Nedovoľte, aby myšlienky, ktoré k vám prídu len tak zapadli do zabudnutia.

Veľa sa pýtajte

Peter Drucker renomovaný manažér guru, to trafil, keď povedal: „Najčastejším zdrojom chýb pri riadení, nie je neschopnosť nájsť správne odpovede. Je to neschopnosť klásť správne otázky … Nič nie je v podnikaní nebezpečnejšie ako správna odpoveď na nesprávnu otázku“.

Pýtate sa, aké sú správne otázky? Tajomstvo nájsť správnu otázku, ktorá vás dovedie k správnej odpovedi, je položiť veľa otázok, najmä tých, ktoré sú zaujímavé, netradičné.

• Aby ste prišli na tú pravú, ktorá vás posunie ďalej, mám pre vás malú výzvu. Napíšte si pod seba čísla od jedna po sto.

Ku každému číslu zapíšte jednu otázku – nemali by sa opakovať.
Prečo práve sto otázok? Prvé otázky z vás vyjdú automaticky. Po čase uvidíte, že sa zaseknete. Po prvej tretine uvidíte, že sa vám začnú objavovať isté témy. Ku koncu zoznamu je veľký predpoklad, že nájdete neočakávané, ale hlboké myšlienky.

Niekto odporúča napísať sto otázok na jedno posedenie. Ak to berieme ako tréning v kladení otázok, je to vhodný postup. Ak však hľadáte odpoveď na nejakú tému, ktorá vás ťaží, som skôr zástanca procesu dozrievania – na jedno posedenie si zapíšte toľko otázok, koľko vás napadá – a ešte trochu viac, ako zvládate :)

Napríklad:
Ako priniesť hodnotu tomuto svetu?
Kam to pôjde ďalej?
Prežijem?
Kto vypadne z hry?
K čomu je kríza príležitosť?
Čo by urobil niekto, koho obdivujem?
Čím sa odlíšiť?
Čo ak by sme zredukovali ponuku?
Čo ak by sme niečo dali zadarmo?
Čo istotne nechcem robiť?
Čo by som spravil, ak by som sa nebál?
Postupne sa k tomuto zoznamu vracajte, dopisujte, dotvárajte.

• Čo ak už máte zoznam hotový?
Ak už máte zoznam hotový, nasleduje reflexia. Možno zistíte, že istá otázka vo vás viac rezonuje. Venujte sa jej, hľadajte na ňu odpovede.
Možno objavíte, že sa vám vytvorili akoby tematické okruhy, ktorým sa máte venovať (čoho sa týka väčšina otázok). Zamyslite sa nad týmito témami bez toho, aby ste ich posudzovali.

Uistite sa, že strávite čas hľadaním otázky, predtým, ako skočíte do hľadania riešenia.

Závisí to iba od vás

Aj po korone bude život bežať ďalej.
To, či z tohto obdobia vyťažíte maximum závisí iba na vás. Využite tento čas – pripravte sa na budúcnosť už teraz.