Ako je možné, že jeden človek je geniálny spevák a iný spieva len „priemerne“?
Ako je možné, že niekto je geniálny manažér a iného ľudia so zaťatými zubami trpia?

Kedysi som počula príbeh o medzinárodne uznávanom trumpetistovi Tonymu Plogovi. Raz dirigoval triedu pokročilých, zdatne hrajúcich sólistov. V priebehu hodiny požiadal študentov, aby zahrali veľmi ľahké, rozohrievacie cvičenie, ktoré by zvládol ktorýkoľvek trumpetista.
Ozvalo sa pár jednoduchých nôt, ktoré zneli, akoby ich zahralo dieťa.
Potom, čo každý študent odohral skladbu, vzal Tony Plog trumpetu. Zahral tú istú frázu, ale keď hral, neznelo to detsky.
Bolo to dokonalé.
Ľuďom v miestnosti behali po chrbte zimomriavky.

Ako je to možné? Jednoduchá skladba, ktorú by zahralo aj dieťa. Ako je možné, že výsledný efekt bol iný?
Keď hral Plog, každú notu zahral s citom, tak, že umožnil v týchto jednoduchých notách počuť význam. Každú notu reprezentoval bohatý, príjemný zvuk.
Pokusy študentov sa k tomuto výkonu ani nepriblížili.

Čo bolo tým kľúčom, ktorý spôsobil iný efekt? V závere im Plog vysvetlil, že ak  zvládnu majstrovsky jednoduché skladby, umožní im to zahrať aj komplikovanejšie skladby s majstrovským výsledkom.

Najprv zvládni základy

Toto je cenná lekcia do súčasnej doby aj pre nás. Stále sa ponáhľame vpred. Chceme toho zvládnuť viac a viac.
Sem tam sa zastavíme a čudujeme sa, prečo pri štveraní hore padáme nadol.

Elementárny rozdiel medzi majstrom a ostatnými
leží už v úplne základnej úrovni.

Možno sa obzeráte po vyššej pozícii – máte zvládnuté základy toho, čo sa od vás vyžaduje na súčasnej pozícii? (Viete aj pred väčšinou odprezentovať svoj odlišný názor? Viete s ľahkosťou prerozdeliť prácu medzi svojich zamestnancov alebo si držíte všetko pri sebe – pre istotu, nech máte nad všetkým kontrolu? Máte jedinečné know-how, ktoré vám zabezpečí, že budete výnimoční, ťažšie nahraditeľní?).
Chcete posunúť vaše partnerstvo, manželstvo na vyššiu úroveň? – Máte vykomunikované základné veci?
Hlásite sa na ďalšie osobnostné školenie … Máte zvládnuté základy tých, ktoré ste už absolvovali?

Zastavte sa.
Vráťte sa k základom.

Čo poradil Tony Plog svojim študentom?
Odporučil im, aby viac času venovali intenzívnemu precvičovaniu jednoduchých skladieb. Aby sa ich naučili odohrať s technickou dokonalosťou a nádhernou eleganciou. Usilovná drina pri základoch pomôže vypracovať sa k skutočnej virtuozite – nielen v hudbe, ale v čomkoľvek.

Nech robíte čokoľvek, trénujte svoje schopnosti na jednoduchých prípadoch. Keď sa opäť vrátite k základom, objavíte nové pohľady. Možno sa vám bude zdať, že ide o krok späť a strácate čas. Po čase však zistíte, že tým staviate na pevných základoch a vaše skutočné schopnosti stúpajú do majstrovských výšin.