Všetci sa zhodneme v tom, že ak chce firma byť úspešná na trhu, musí mať šikovných zamestnancov. Nie každá spoločnosť má veľký budget vyčlenený na rozvoj a vzdelávanie zamestnancov.
Čo robiť v prípade, ak ten váš budget je okresaný?

• Zdieľaný disk so vzdelávacími materiálmi – stretla som sa so spoločnosťou, kde si na jeden centrálne prístupný disk vešajú akékoľvek materiály, ku ktorým sa dostali. Na internete je veľa handbookov, zadarmo prístupných kníh, podcastov, elektronických voľne stiahnuteľných kníh …
Je možné zakúpiť aj platenú verziu elektronických kníh, musíte si však zistiť, ako je to s autorskými právami v prípade, že knihu zakúpi firma pre svojich zamestnancov.

• Na internete je pár stránok, odkiaľ si môžete stiahnuť spoznámkované knihy (resp. výpis hlavných myšlienok) – poskytne vám to rýchly prehľad danej témy. Ak vás kniha zaujme, môžete si ju neskôr zakúpiť (niektoré sú zadarmo, iné spoplatnené)::

https://bookcelerator.com/summary/

https://www.samuelthomasdavies.com/

https://www.getabstract.com

https://www.accel-5.com/

https://www.blinkist.com/

 

• Audioknihy – ak vaši zamestnanci chodia na služobné cesty, istotne ocenia zmysluplné využitie času.

Audioknihy platené:
https://www.audiolibrix.com/sk
https://audioteka.com/sk/
http://www.tympanum.cz/cs/e-shop/

Na nasledujúcich stránkach sa nachádzajú audioknihy zadarmo:
https://www.flowee.cz/civilizace/5412-kde-stahovat-audioknihy-zdarma (stránka s rôznymi tipmi)

Librivox
Lit2Go
Loyal Books
Mind Webs
Open Culture
Overdrive
Podiobooks
Project Gutenberg
Spotify
Storynory
SYNC

a

• Chcete sa napojiť na medzinárodné know – how? Na nasledujúcich linkoch nájdete tipy na online  kurzy na témy, aké si len zmyslíte (niektoré sú platené, iné zadarmo). Už sa len zaboriť sa do štúdia … a aplikovať informácie v praxi:

Slovenské, české:

VÍMVÍC https://www.vimvic.cz/kurzy
SEDUO https://www.seduo.cz/

Zo sveta:

ALISON https://alison.com/
COURSERA https://www.coursera.org/
edX https://www.edx.org/
Google Digital Garage https://learndigital.withgoogle.com/digitalgarage
HIGHBROW gohighbrow.com/courses/
INKTANK- sumár rôznych stránok inktank.fi/40-websites-that-will-make-you-cleverer-right-now/
LYNDA https://www.lynda.com/
Class-Central https://www.class-central.com/
ONEMONTH https://onemonth.com/courses
Open2Study https://www.open2study.com/
Skillshare https://www.skillshare.com/
The Great Courses https://www.thegreatcoursesplus.com
UDACITY https://eu.udacity.com/
UDEMY https://www.udemy.com/courses/
Open Learn www.open.edu/openlearn/
The Khan Academy https://www.khanacademy.org/
LinkedInLearning LinkedInLearning
MITOpenCourseWare https://ocw.mit.edu/index.htm

Áno, vždy je lepšie, keď zamestnanci majú možnosť zúčastniť sa reálnych školení – môžu prediskutovať svoje ťažkosti z praxe, natrénovať si danú tému pod dohľadom trénera, získať tipy na riešenie, resp. spoznať iný uhol pohľadu na danú tému – ako to funguje niekde inde. Keď však máte obmedzené možnosti nakupovať externé tréningy, či vysielať zamestnancov na konferencie, ešte stále máte pár možností, ako získať externé pohľady a udržať sa na vlne noviniek:

• Zamestnanec ako veľvyslanec – ak nemáte dostatočný budget na externé školenia, riešením je aj vyslať jedného zamestnanca preškoliť sa v danej téme. Tento zamestnanec si následne pripraví miniškolenie pre svojich kolegov.

 Interní školitelia – v prípade, že potrebujete preškoliť svojich zamestnancov v opakujúcich sa základných témach, riešením je vybudovať si kvalitný tím interných trénerov (novinky, špecifické témy môžete naďalej nakupovať z trhu). Resp. využiť kombináciu interný lektor a externý lektor, kde externý lektor postupne odovzdáva know how internému lektorovi. Firma si následne školí zamestnancov vo svojich réžii. (Tu sú náklady na začiatok o niečo vyššie, nakoľko zvyčajne firma si odkupuje aj know how. Z dlhodobého hľadiska sa vám to však oplatí).

• Zamestnanci zamestnancom – v každej firme sú zamestnanci, ktorí sú dobrí v nejakej oblasti. Ktorí sa špecializujú na niečo. Vytvorte im priestor a využite ich know how. Téma prednášky nemusí úzko súvisieť s pracovnou oblasťou. Práveže je dobre občas vykročiť so zabehaných koľají, pozrieť sa cez okraj odboru a nájsť tam pár inšpirácií.

A

Ako máte možnosť vidieť – vzdelávať sa dá vždy. Nepotrebujete k tomu najväčší budget na svete – len chuť na sebe pracovať .