Iný. Zaujímavý. Plný nasávania nových informácií.

Začiatok roka v GtoG ešte vyzeral sľubne. Ako každý rok doposiaľ, kalendár sme mali zaplnený termínmi. Začiatkom roka sa v GtoG intenzívne venujeme téme Hodnotiace rozhovory. Väčšinou táto téma bola doposiaľ najžiadanejšou a zaberala nám najviac lektorských dní.
Rok 2020 karty zamiešal aj na tomto poli – a dovolím si tvrdiť, že nezostal kameň na kameni.

Medzi najfrekventovanejšiu tému, ktorej sme sa venovali v GtoG neboli tréningy, ale facilitované workshopy. Nádherná práca, z ktorej som ja osobne jasala a klobúk dolu pred objednávateľom, že sa pustil do tejto práce. Cieľom bolo po prieskume spokojnosti zmapovať u zamestnancov, s čím sú konkrétne spokojní, a čo by si predstavovali, že by sa malo vo firme zmeniť (jedna vec je, ak v prieskume spokojnosti zistíte, že zamestnanci nie sú spokojní s benefitným systémom, druhá vec je zistiť, čo by potrebovali; resp. jedna vec je, ak sa dozviete, že kritickým miestom je vzájomná spolupráca, ďalšia vec je zistiť, čo sa skrýva za týmito slovami, čo zamestnancov napĺňa nespokojnosťou a čo by sa malo zmeniť). Celá séria workshopov sa zavŕšila stretnutím s top manažmentom na strategickom workshope, kde sme predstavili výsledky a opäť facilitovali diskusiu pri výbere priorít, nastavovaní krokov na zmenu, preberaní zodpovednosti, kto-čo zastreší.
Nádherná práca.

Druhým najžiadanejším tréningom v GtoG boli Prezentačné zručnosti. Áno, správne tipujete – prezentačné zručnosti sa už realizovali v online prostredí. Čo sme si viacerí ešte pred rokom nevedeli predstaviť a pripadalo nám to sci-fi (školiť prezentačné zručnosti online???) sa stalo realitou. Keď sa chce, cesta sa nájde.

Vedenie hodnotiacich rozhovorov sme sa z hľadiska odlektorovaných dní zaoberali až na treťom mieste.

Celkovo sme odlektorovali len 50% dní z toho, čo lektorujeme klasicky. Vďaka aj za tieto dni :)
Čo nás teší je zvýšená celková spokojnosť s tréningami – 94% a priemerná spokojnosť s lektormi bola 98%. Nádhera, nie?

Čo sa dialo v medziobdobí?

Korona stopla rozbehnutý vlak zo dňa na deň.
Celé sa to začalo zaujímavo. Keď ku mne pribehli deti večer 8.3.2020 (nedeľa), že sa im ruší škola, nechcela som im veriť. Kto by už cez Whats up oznamoval, že sa ruší škola. O hodinu na to (20,00) mi volal klient, že sa ruší tréning. Zbystrila som pozornosť – s koronou to asi sranda nebude.

Odpadnuté tréningy a vytúžené voľno. (Kto by to bol povedal, že celý svet dostane stopku). Každý s voľnom zaobchádzal podľa seba. Kým deti zobrali prvé dva týždne voľno ako prázdniny, hrávali futbal aj 6 hodín denne, mne vznikol nádherný priestor na samoštúdium. V momente som sa popri šitiu rúšok vrhla do štúdia marketingu (ak by som nebola lektor, zaručene som marketér :). Vypozerala som všetky dostupné videá, kde vystupoval Michal Pastier a neskôr aj ostatní marektéri. Začala som hltať knihy o tejto téme a o ďalších.

Vzdelávací portál Udemy počas korony poskytoval hromadné zľavy a tak sme si objedali cez 20 školení. Objavili sme nádhernú terapeutickú metódu ´reframing´, študovali sme kritické myslenie, kreatívne techniky, techniky správneho nastavovania cieľov. Urobili si niekoľko certifikácií. Knižnica, ktorú sme doposiaľ tak intenzívne plnili, sa začala aj využívať.

Prvé mesiace ´voľna´ sa tak niesli v intenzívnom nasávaní všetkých dostupných informácií, kníh, online školení, ktorými môžeme posunúť naše tréningy na ďalšiu úroveň.

Kým niektoré firmy úplne rušili tréningy, s inými sme postupovali plynule podľa plánu, ktorý sme si určili v roku 2019. Stáli sme pred výzvou – preklopiť všetky tréningy do online prostredia. To sa ako robí? Prihlásili sme sa na všetky dostupné webináre, ktoré v tom období začal trh ponúkať: platené, neplatené, slovenské, české, zahraničné… Zapisovali sme si tipy, kto aké prvky využil, čo sa nám páčilo a stáli sme pred vlastnou výzvou – zrealizovať prvé školenia online. Zaškolili sme sa na Zoom. Krátko na to viaceré firmy ohlásili zákaz používať Zoom. Či sa nám to páčilo, alebo nie, urgentne sme museli hľadať ďalšie možnosti, až sme skončili pri TEAMs. (Veľakrát som mala pocit, že takto asi nejak začínali naši rodičia s používaním PC, keď sa učili prácu vo worde, exceli, či v power pointe). Viem, že niektorí lektori tvrdili, že si počkajú, až sa zase všetko vráti do normálu. My sme si povedali, že toto je nový normál. Ak sa naučíme používať rôzne nástroje na vzdelávanie teraz, rozšíri sa nám databáza toho, čo môžeme trhu ponúkať. Áno, aj nás to stálo pár stresov, vnútornej nepohody, či všetko bude fungovať, ako má. Krôčik po krôčiku sme sa učili aj na vlastných chybách.

Postupne sme začali školiť online také témy, o ktorých by sa nám ani nesnívalo: Dávanie a prijímanie spätnej väzby, Prezentačné zručnosti, Facilitačné zručnosti, Adverzity manažment, Time a stres manažment… a áno, aj facilitované workshopy na zistenie názorov po prieskume spokojnosti sme už realizovali v on line prostredí.

Keď sa spätne pozeráme na túto cestu, cítime hrdosť, kam sme sa posunuli. Hora, ktorá sa na začiatku zdala byť neprekonateľnou, je zdolaná.

Rok 2020 priniesol aj ďalšiu novú oblasť, ktorej sme sa začali venovať. V marci, krátko po tom, ako sa všetko zastavilo, sme premýšľali, kam celé dianie bude smerovať. Odpoveď na otázku, ako dlho budeme zatvorení, bola v nedohľadne. Ako bude vyzerať oblasť vzdelávania v nasledujúcich mesiacoch a rokoch tiež.
To, čo sa nám však zdalo byť ukazovateľom smeru bolo online prostredie. Preto sme začali budovať prvý slovenský vzdelávací portál s online kurzami – STRETCH.sk. Pomaličky sa hýbeme vpred, portál napĺňame prvými kurzami.
Našou víziou je poskytovať hodnotné školenia, ktoré účastníkov posunú vpred, prinesú im komplexné informácie, ku ktorým sa budú môcť kedykoľvek vrátiť. STRETCH je určený pre firmy, ako alternatíva vzdelávania, no zároveň ponúka rôznym lektorom priestor, kde môžu odpublikovať svoje video školenia. Veríme, že takto pomôžeme viacerým lektorom zviditeľniť sa a firmám objaviť zaujímavé školenia.
Tešíme sa z každej spätnej väzby, ktorá k nám prichádza. Zatiaľ máme na naše školenia len pozitívne ohlasy, tak veríme, že si túto úroveň aj udržíme.

Kategória NAJ

Najčítanejšími článkami sa stali: ONLINE VZDELÁVANIE – TIPY NA NÁSTROJE nielen pre lektorov  (1186 zobrazení) a NOVÉ TRENDY V LEADERSHIPE – Prebieha v oblasti leadershipu revolúcia? (903 zobrazení)
Najsťahovanejším e-bookom sa stal One-on-One rozhovory (92 stiahnutí)
Posledným fyzickým produktom, ktorý vyšiel v GtoG boli Adverzity manažment kartičky (september 2020)
Najúspešnejším školením sa stal tréning Adverzity manažment a posilňovanie psychickej odolnosti (100% celková spokojnosť so školení, 12 účastníkov, online prostredie)

Rok 2020 je za nami

Bol to iný rok – pre nás však bol dobrodružný a dovolíme si tvrdiť, že krásny.
Ďakujeme všetkým klientom, ktorý nám dôverovali a s ktorými sme spolupracovali. Ďakujem spolupracovníkom, ktorí pre nás pracovali (a tento rok sa ich rady aj vďaka Stretch výrazne rozšírili). Ďakujem všetkým lektorom, od ktorých sme sa mohli učiť…

Stojíme na prahu nového roka. Nikto nevieme, čo prinesie. Jedno je isté – bude taký, aký si ho urobíme.