Stará múdrosť hovorí, že najlepším spôsobom, ako dosiahnuť to, čo v živote chceme – schudnúť, naučiť sa jazyk, vybudovať úspešný podnik – je stanoviť si cieľ.
Prečo napriek tomu veľa ľudí nenaplní svoj cieľ? Prečo tak rýchlo novoročné predsavzatia zapadajú do zabudnutia? Naozaj stačí stanoviť si cieľ?

Víťazi aj porazení majú rovnaké ciele

Každý olympionik chce vyhrať zlatú medailu. Každý kandidát chce získať prácu. A ak úspešní a neúspešní ľudia si stanovujú rovnaké ciele, potom stanovenie cieľa nie je to, čo odlišuje víťazov od porazených.

Nie je cieľom jednotlivých tímov vyhrať Tour de France? Áno. Chcú preteky vyhrávať – ideálne každý rok. Cieľ tu je vždy – vyhrať.
To, čo odlišuje víťaza od porazeného je, že víťazi na ceste k cieľu robia niečo INAK.

Kľúčový je systém

Ciele vyjadrujú čo chcem dosiahnuť. Sú vám však úplne nanič, ak si nevytvoríte systém – set akcií, ktoré, keď budete robiť, dostanete sa k cieľu.

Ak chcete napríklad schudnúť, musíte si stanoviť konkrétne nové pravidlá, ktoré budete dodržiavať. Napr. budem jesť v 3 hodinových intervaloch, medzi intervalmi nevyjedám; kupujem jogurty, ktoré majú max. 3% tuku; minimálne 30 minút denne cvičím. Ak sa chcete naučiť angličtinu, vaše pravidlo by mohlo byť 30 minút denne sa venujem jazyku.
Potrebujeme zaviesť systém nepretržitých drobných vylepšení.

Pozrite sa na praktiky polygotky Lýdie Machovej a to, ako sa naučila deväť jazykov. Pri každom mala vybudovaný istý systém, ktorý ju priviedol až do bodu, kedy sa vedela hravo dorozumieť v danom jazyku.
Resp. pozrite si video fitnes trénerky Janky Budayovej, čo ona radí svojím klientom, ak chcú byť fit.

Aká je pridaná hodnota systému?

• Dlhodobé zmeny
Dosiahnutie cieľa je iba dočasnou zmenou, zmení váš život len na okamih. Napríklad si poviete, že raz týždenne vyupratujete celý dom. Fajn, raz za týždeň sa dom deň-dva ligoce čistotou, ale celý týždeň chodíte po omrvinkách, po dome máte porozkladané veci … Mať raz za týždeň čistý byt nie je asi výhra, však?

Myslíme si, že musíme zmeniť svoje výsledky, ale výsledky nie sú problémom. To, čo skutočne potrebujeme zmeniť, sú systémy (napr. životosprávu), ktoré spôsobujú tieto výsledky. Ak problémy riešite na úrovni výsledkov, riešite ich iba dočasne. Ak chcete niečo zmeniť natrvalo, potrebujete vyriešiť situáciu na systémovej úrovni. Inými slovami: opravte vstupy a výstupy sa upravia samy.

• Pravidelný prísun okamihov šťastia
Keď sa na cieľ pozrieme z bližšia, nevypovedaný predpoklad, ktorý stojí za akýmkoľvek cieľom, je: „Len čo dosiahnem svoj cieľ, potom budem šťastný.“
Problémom je, že takto stav šťastia neustále odkladáme do budúcnosti. ´Budem šťastní až raz …´. (Kto z vás už padol do tejto pasce?)

Protilátkou na tento nesprávny mód myslenia je nastaviť sa na systémovú mentalitu. Stanoviť si kroky k cieľu (systém), ktoré budete robiť každý deň.
Veľa ľudí, ktorí si nastavili systém, ktorý ich mal priviesť k cieľu, neskôr povedali, že sa nakoniec do procesu zamilovali. Už im nešlo o cieľ. Robenie činnosti samotnej, malé dennodenné radosti z konkrétnej činnosti/dodržania systému, im prinášali dennú dávku šťastia. Už nemuseli čakať na ten bod „Až raz …“.

Vytvorte si správny systém

Ciele môžu poskytnúť smer a dokonca vás v krátkodobom horizonte posunú vpred. Vo finále však vždy zvíťazí dobre vytvorený systém. Systém je kľúčový!

Ak princíp vytvorenia systému, setu istých návykov, funguje na osobnej úrovni, prečo by nemalo fungovať na firemnej úrovni? Je obdobie stanovovania cieľov – čo tak nastaviť si dennodenné aktivity, ktoré budete robiť a ktoré vás privedú k cieľom?