Naše množstvo energie je vyčerpateľné. Ako pracovať s vlastnou energiou tak, aby sme vládali podávať výkon?
Rozdiel medzi …
Time management nás naučil, ako si plánovať čas tak, aby sme toho stihli urobiť čo najviac. Naučili sme sa stanoviť si priority, odstrániť zlodejov času, spoznali, v ktorej časti dňa podávame najlepší výkon.
Po čase odborníci prišli s názorom, že nemôžeme manažovať čas. Čas plynie istým tempom, či sa nám to páči, alebo nie. A tak na scénu sa dostal Self manažment. Podstata spočívala v naučení sa toho, ako odstrániť nežiadúce návyky a vybudovať si zvyky, ktoré nám budú pomáhať dosiahnuť svoje ciele. Kľúčom bola zmena seba. Svojich návykov, postojov, spôsobov myslenia a správania.
Opäť sme sa posunuli ďalej, k Life managementu. Predtým sa na školeniach účastníci naučili stanoviť si pracovné priority, no častokrát prehliadali svoj život ako celok. Podstata Life managementu spočíva v myšlienke: ´Keď budeme tam, na konci, vyhodnocovať svoj život, kedy si povieme, že to malo zmysel? Čím chcem naplniť svoj život?´. Ak neviem identifikovať čo má pre mňa význam z hľadiska celého života, nenapĺňam tieto hodnoty v drobných úsekoch môjho života (dni, v týždni, mesiaci), potom nastáva jav, že som síce veľmi efektívny, veľa stihnem v danom dni urobiť, ale nie som šťastný. Začínam si klásť otázky: ´aký to celé má zmysel?´, ´kam vlastne bežím?´…
Takže podstata Life manažmentu spočíva vo vnímaní času ako celku (pracovného, ale aj súkromného), stanovovaní si priorít vzhľadom na celok a cielene práci na tom, čo má pre mňa význam (ak mi záleží na deťoch, tak v čase, kedy sa im mám venovať sa venujem len im, nepozerám do PC, nesurfujem na internete).
Energy management
Doba sa zrýchľuje. Zvýšená automatizácia, redukcia pracovných miest spôsobila, že jeden človek zvláda prácu za dvoch. Aby sme stihli splniť stanovené normy, zefektívňujeme, a zrýchľujeme. Dokedy? Naše množstvo energie je vyčerpateľné. Čo myslíte, akú daň si vyberieme za toto zrýchľovanie? Predpokladám, že triafate správne – psychické ťažkosti. Ak nebudeme rešpektovať túto sféru, môže to prerásť až do fyzických onemocnení.
Ide o veľa. Naše telo, myseľ – je náš stroj na peniaze, prácu, to, aby sme tu mohli byť pre tých, na ktorých nám záleží. Ak nebudeme mať zdravie, nemôžeme byť prínosní pre tento svet. Čo myslíte, má význam naučiť sa to, ako zvládať nápor a byť fit?
Naučte sa manažovať svoju energiu
Pod „energiou“ rozumieme kapacitu, schopnosť podávať výkon. Podľa Tonyho Schwartza (2007), energia pochádza zo štyroch zdrojov človeka: tela, emócií, mysle a duše. V každej oblasti môže byť energia systematicky zvyšovaná, ako aj odčerpávaná. Ak sa neustále zaoberáme myšlienkou, ako zvýšiť svoju výkonnosť, na druhej strane by sme sa mali zaoberať aj spôsobmi, ako dopĺňať svoju energiu.
Podľa Schwartza základom je vybudovanie si istých zvykov, ktoré si zvnútorníme a stanú sa pre nás automatickými: ísť skôr spať, zakomponovanie cvičenia do svojho života, vynechanie alkoholu, zaradenie pravidelných obedov, prechádzka do práce či z práce. Ide o jednoduché rituály, ktoré môžu viesť až k zmene života, resp. spôsobiť markantnú zmenu v organizácii.
Ako dopĺňať energiu v jednotlivých oblastiach?
TELO
Je všeobecne známe, že nevhodná strava, nedostatok cvičenia či spánku a iné znižujú našu energiu, ako aj schopnosť zvládať emócie.
Strava – Medzi časté chyby z hľadiska výživy patrí vynechanie raňajok či obedu. Aj vy patríte medzi tých, čo jedávajú 1-2x za deň?
Zmeňte to.
Prečo jesť pravidelne?
Väčšina odborníkov sa zhoduje v názore, že ak si chceme udržať istý level energie, potrebujeme jesť pravidelne v menších dávkach.
Z hľadiska obsahu stravy – nemusíme to ani písať. Vy sami cítite, po čom sa cítite akoby stečení z energie a po ktorom jedle ste akoby napumpovaní energiou.
Tip:
Potravinami, ktoré udržujú náš mozog fit sú aj orechy, chia semienka, či v poslednej dobe populárne smoothies (viac pozri publikáciu Victoria Boutenko: Zelená pre život).
Spánok – len málo lekárov, keď ich navštívite s fyzickými problémami, vám položí otázku, koľko hodín vo všeobecnosti spíte. Dĺžka spánku sa znižuje – veď chceme toho stihnúť ešte toľko … za akú cenu? Odporúčaná dĺžka spánku je 7-8 hodín (je to však individuálne). Ak spíte málo, stanovte si čas, kedy zaručene pôjdete spať (a nespite pri zapnutom TV).
Pitný režim – je všeobecne známa, no na druhej strane (podobne ako spánok) najviac porušovaná zásada. Zavlažujte svoje telo, aby ste zostávali čerství.
Krátke pauzy – Cielene zaraďujte do práce pauzy. Pracujte v intervaloch: istý blok sústredenej práce, krátka pauza, sústredená práca, pauza … Ak je to možné, opustite svoj pracovný priestor, choďte sa prejsť (hoci aj na WC), napiť sa vody … Dĺžka obnovy nie je dôležitá, dôležitejšia je kvalita – čo robíte počas pauzy (a niekedy je najlepšie nič nerobiť).
Cvičenie – každý z nás vie, ktoré tipy cvikov ho vedia nabiť energiou. Ak nepatríte k tým, čo dávajú svojmu telu zabrať, vyskúšajte na úvod aspoň dlhšie prechádzky, resp. cviky Päť Tibeťanov.
EMÓCIE
Čo urobíme ak sme vystavení tlaku? Častokrát necháme emóciám voľný priebeh (vybuchneme), alebo ich potláčame – čo však tiež nie je výhra, lebo vybuchneme na mieste, kde si to môžeme dovoliť (rodina, známy), alebo ak neventilujeme emócie, môžeme si privodiť ochorenia.
Ľudia sú schopní kontrolovať svoje emócie bez ohľadu na externý tlak, ktorému čelia. Ako prvé si musia uvedomiť, čo cítia v rôznych častiach dňa a ako to ovplyvňuje ich výkonnosť. Veľa ľudí sa zhodne v tom, že najlepší výkon podávajú, keď sa cítia príjemne. Na druhej strane nepodávajú dostatočný výkon (resp. ho podávajú z vypätím všetkých síl), ak sa cítia nepríjemne.
Ako zvládať emócie? Na to je zameraný tréning emocionálnej inteligencie. V stručnosti je kľúčové sa naučiť porozumieť emóciám (čo nám daná emócia chce povedať), zapísať si svoje negatívne myšlienky, či vedieť zmeniť príbeh, naučiť sa dýchacie techniky, či spôsoby vyjadrovania negatívnych emócií (tréning komunikácie či asertivity).
Kľúčovým sa tu ukazuje schopnosť ľudí zmeniť príbeh, ktorý si hovoria o situácii, ktorá ich nahnevala. Pre mnohých je prekvapením, keď zistia, že majú možnosť výberu, že si môžu vybrať, ako sa na danú situáciu budú pozerať, ako si ju budú interpretovať. Akoby sme sa na situáciu pozerali cez rôzne šošovky:
• Obrátenú šošovku: Čo by druhí povedali o tejto situácii? Čo z toho môže byť pravda?
• Predĺženú šošovku: Ako sa budem na túto situáciu pozerať spätne o rok – ako ju budem vnímať?
• Rozšírená šošovka – Čo sa môžem naučiť z tejto situácie?
MYSEĽ
Identifikovanie talentov – V čom ste najlepší? Čo robíte najradšej? Pri akej práci zabúdate na čas?
Robte viac toho, čo vás teší.
Mihaly Csikszentmihalyi sa celoživotne venoval téme šťastia a kreativity. Zistil, že keď pracujeme na niečom, čo nás baví, zabudneme na čas. Akoby plynieme v čase. Práca nieže odčerpáva naše energetické zdroje, ale nás paradoxne dobíja. Ak je to možné, pracujte na tom, pri čom zabúdate na čas …
Stanovenie priorít – pracujte systematicky na veciach, ktoré majú z dlhodobého hľadiska najväčší vplyv. Len tak práca bude mať pre vás vyšší zmysel.
Sila sústredenia – Rozptýlenosť pozornosti sa stala súčasťou terajšej doby. Ak chcete zostať sústredený na to, čo potrebujete, cielene sa trénujte v udržaní pozornosti. Ak pracujete na istom projekte, nerobte nič iné (ak vás napadne zavolať kolegovi, majte pri sebe diár, do ktorého si budete poznamenávať všetky úlohy, ktoré vás napadli urobiť…).
Knižný tip:
Leo Babauta: Sústredenie
DUŠA
Sme nadstavení na hľadanie zmyslu. Zmysel znamená robiť niečo, čo presahuje naše potreby. Na druhej strane – Keď prechádzame ťažkými obdobiami, zmysel je niečo, čo nás vie cez tieto obdobia prejsť.
Duchovná energia je jedinečnou silou, ktorá nás poháňa vo všetkých oblastiach života.
Je najmocnejším zdrojom motivácie, vytrvalosti a odhodlania.
Identifikovanie zmyslu – Čo má pre vás význam? Prečo ste tu? Čo od vás život očakáva?
Záver:
Veľa organizácii investuje do rozvoja zručností, vedomostí, kompetencií. Len pár z nich však pomáha budovať a udržať kapacitu – energiu zamestnancov.
Budovanie energie – toto je úloha nielen pre jednotlivcov, ale aj pre organizácie. Zaoberať sa myšlienkou, nielen ako od ľudí dostať viac, ale ako viac investovať do ľudí, aby boli motivovaní a schopní odovzdať firme viac zo seba.