Veľa ľudí plánuje. To je výborné. Plánovanie nám pomáha rozhodnúť sa, ako najlepšie využiť naše zdroje (ľudia, čas, peniaze, informácie, vybavenie) tak, aby čo najvýraznejšie prispeli k dosiahnutiu nášho cieľa.
Lenže, ako vieme, plán je jedna vec, realita druhá.

Ako reagujete, keď sa plány neočakávane zmenia?

Na ceste za cieľom je veľká pravdepodobnosť, že narazíte na prekážky, pasce, ktoré vás budú lákať preč od dosiahnutia cieľa.

Predvídajte ich, pripravte sa na ne. Inak sa budete zbytočne emočne vybíjať tým, že budete nadávať, frflať, hľadať vinníka.
Je možné zvládať neočakávané zmeny s ľahkosťou?

Ľudia často pozerajú na vojakov NAVY SEAL, spravodajských agentov, podnikateľov zo Silicon Valley a podobných ľudí, ako na osoby, ktoré príliš riskujú. Táto predstava je však mylná.
Podstupujú títo ľudia veľa veľkých rizík? Samozrejme.
Tieto osoby nie sú však hazardnými hráčmi svetovej triedy, ale skôr excelentní zmierňovateľia rizika.

Zmiernenie rizika znamená, že robíte tri veci:

Zvážite všetko, čo by sa na ceste k úspechu reálne mohlo pokaziť
Vykonáte opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby sa tieto veci pokazili
Vytvoríte, resp. nacvičíte si pohotovostné plány, aby ste vedeli, čo máte robiť, keď sa niektoré z týchto vecí pokazia

Murphyho zákon hovorí, že „všetko, čo sa môže pokaziť, sa pokazí“.
Tí, ktorí pravidelne robia skutočne ťažké veci, vedia, že pravdivejšie slová pravdepodobne nikdy neboli vyslovené.

Ako hovoria jednotky NAVY SEAL: „Žiadny plán neprežije prvý kontakt.“
Každých šesť mesiacov, ktoré NAVY SEAL strávia nasadením v teréne, strávia 18 mesiacov školením na toto nasadenie. Všetky tieto školenia sú navrhnuté tak, že sa zameriavajú na jednu vec: zmierňovať riziko. V rámci tohto školenia SEAL takmer nikdy netrénujú vykonávanie operácie podľa skostnateného plánu. Tréneri namiesto toho na vojakov neustále hádžu stresory. Napríklad:

• Povedali sme vám, že na plánovanie misie budete mať štyri hodiny? Zmena plánov … teraz máte 15 minút. Vyriešte to.
• Stojíte pred dverami cieľového objektu? Hups. Zdá sa, že sme vám zadali nesprávne miesto. Je to 10 kilometrov západne. Užite si prechádzku
• Máte v pláne dostať sa nenápadne do objektu pomocou rebríka? Zabudnite na to. Inštruktor vezme rebrík a povie im, aby ste našli iný spôsob splnenia cieľa.
• Povedali sme vám, aby ste očakávali nepriateľskú silu ôsmich ľudí? No, prekvapenie … najali sme 150 ľudí, vašich nepriateľov. Poraďte si s nimi. Prispôsobte sa.

Preto sú SEALs také úspešné. Znovu a znovu a znovu premýšľajú, čo sa môže pokaziť, a potom precvičujú, čo urobia, ak sa to pokazí. Týmto spôsobom tréningu, ich už takmer nič neprekvapí. Veď si to už raz, v pokojných podmienkach nacvičovali.

Predvídajte prekážky. Pripravte sa na na ne.
Zmena, je charakteristikou života.Plánovanie je výborné. No hneď vzápätí, ako si pripravíte plán, počítajte s tým, že možno na ceste bude potrebné plán upraviť.

Schopnosť adaptovať sa na vzniknutú situáciu je tiež jednou z techník mentálnej odolnosti – ide o mentálnu flexibilitu.