Robiť veci INAK  sa stáva kľúčovým posolstvom súčasnej doby. Ak budete ponúkať produkty, aké má aj vaša konkurencia, ponúkať služby spôsobom, ako to robia iní, prečo by si mal zákazník vybrať práve vás?

Doba sa mení

Vstupujeme do inej doby. Doby, v ktorej rolu hrajú tri kľúčové faktory:

1. Nadbytok – historicky životy charakterizoval nedostatok. Teraz sa doba paradoxne mení – žijeme v dobe nekonečných možností, kedy sme zahltení tovarom, službami. Ak chcete ísť na dovolenku, okrem exotiky, mora či hôr si môžete vybrať, či chcete poznávací zájazd, oddych, zažiť extrémne zážitky, alebo nákupy.

Doposiaľ nikdy v histórii nemali ľudia až takúto širokú paletu výberu. Všetkého je veľa, až sa v tých možnostiach strácame.

2. Ázia – značné množstvo duševnej a manuálnej práce sa presúva do Číny, Indie a pod. Ak tam vyrobia produkty lacnejšie, čo budeme robiť my?

3. Automatizácia – veľa vecí sa automatizuje. Softvéry častokrát nahrádzajú prácu reálnych pracovníkov. Formuláre už na 80% sa dajú vyplniť cez internet (čím sa ušetrí pár pracovných miest…). Dokonca v zahraničí vznikajú on line formuláre, kde pacient odpovedá na sériu otázok a softvér mu stanoví predbežnú diagnózu. Softvéry a internet sa stali hlavnými hrdinami dnešnej doby.

Doba sa mení – je čas zmeniť kurz.

Čo robiť, ak sa chcem udržať na trhu? Aké zručnosti si rozvíjať?

Podľa autora knihy Úplne nová myseľ – Daniela Pinka (2008) vstupujeme do éry, kedy o tom, kto sa ocitne na vrchole, bude čím ďalej rozhodovať pravoriadené myslenie. Doposiaľ prím hral intelekt. Kto mal viac ( a jedinečných) informácií – vyhrával.

Teraz prím začína hrať aj druhá časť mozgu, ktorá bola zatracovaná: intuícia, schopnosť vidieť podnikateľské príležitosti na trhu, skombinovať zdanlivo nesúvisiace prvky a vytvoriť tak niečo nové. Základom úspechu je rešpektovať vnútorný hlas v nás, ktorý nám ukazuje cestu, vášeň, chuť inovovať a nutná porcia nekonvenčného myslenia …
Ako vidíte, kvality, ktoré budú znakom tých najúspešnejších nevychádzajú len z našich hláv, ale aj zo srdca. Len tak sa vám podarí udržať sa na trhu v dnešnej dobe.

Ako hovorí Tom Kelly, šéf designérskej spoločnosti IDEO: „Mať dobrý nos znamená uvedomovať si procesy v spoločnosti, včas rozoznávať trendy – a vedieť rýchlo jednať. Nemôžeme si dovoliť čakať na kompletnú správu alebo sa dozvedať o novinkách z internetu“.

Odlíš sa alebo zahyň

Jedno je isté: s priemernosťou neprerazíte. Spoločnostiam, ktoré majú prístup „ja to tiež robím“ sa príliš nedarí. Ak chcete uspieť, musíte prísť s odlišným konceptom. Musíte robiť veci INAK.

Ako hovorí Kevin Kelly, guru v oblasti IT, „blahobyt pramení z inovácie, nie z optimalizácie – nevytvoríte bohatstvo tým, že dovediete do dokonalosti to, čo už každý pozná“,

 „Ďakujeme veľmi pekne za všetko,
čo bolo včera,
ale dnes je nový deň“.
Herb Kohler Jr.

Kde ľudia a firmy najčastejšie zlyhávajú?

Hneď pri prvom kroku: zdroji odkiaľ čerpajú informácie.

Ak všetci chodíte na tie isté konferencie,
čítate tie isté časopisy,
radíte sa s tými istými ľuďmi
– ako chcete vytvoriť niečo radikálne odlišné?

Zaujímavý kreatívny nápad je len výsledkom podnetov, ktoré ste predtým naukladali do hlavy a vo fáze dozrievania sa tieto podnety „premiešali“ tak, že vzniklo niečo nové. Zahraniční módni návrhári napr. pracujú tak, že si na nástenku pripínajú všetko, čo si získa v danom období ich pozornosť: kúsok károvej látky, kúsok čipky, titulok z novín, zaujímavý obrázok z prírody a nechávajú tieto podnety na seba pôsobiť, až kým sa im tieto čriepky nespoja do originálneho nápadu.

Ako vytvoriť niečo nové?

Hrajte sa s nápadmi ako s kockami lega. Skladajte, pretáčajte, prestavujte – a nápad objavíte.

• Vytvárajte svoje produkty radikálne nové – pred rokmi sme netušili nič o Facebooku, topánkach Crocs, Svietiacom záchode (záchod, ktorý má pod doskou podsvietenie, čo je zaujímavé pri návštevu WC večer, ak nechcete svietiť na celý byt), službe Mobli.com – mobilná sociálna platforma pre zdieľanie fotografií a videí z akcií (ako videli akciu druhí? aké zábery urobili oni?…).

• Spochybňujte osvedčené stratégie, meňte zaužívané spôsoby fungovania: doteraz spoločnosti prijímali ľudí na vypísané voľné miesta. Čo tak zmeniť stratégiu a „zobrať do autobusu“ ľudí, ktorí chcú práve s vami spolupracovať, sú výnimoční a spoločne si stanoviť, kde sa vyberiete? (viac info v knihe Good to Great).

• Objavujte nové trhy:  kde sú klienti, ktorí si môžu dovoliť kúpiť váš produkt? Tam, kde sú aj vaši konkurenti, tam je vzduch vydýchaný. Načo sa tam tlačiť o pár dúškov kyslíka? Nájdite si svoj vlastný trhový priestor, lovte vo vodách, ktoré ešte nie sú obsadené. Príklad: Lego stavebnice boli pôvodne určené deťom od MŠ až po koniec základnej školy. Teraz sa cieľová skupina Lega presúva od detí k vyšším vekovým skupinám. V ich portfóliu nájdete stavebnice pre mladých architektov (postav si reálny architektonický skvost podľa predlohy), či dospelých.

• Hľadajte podnety v úplne iných odboroch podnikania. V Dubaji je taxikárov veľa. Ako sa odlíšiť? Taxikári zistili, že ak počas prevozu klienta pripoja počas cesty pár informácií okolo zaujímavých bodov, cez ktoré prechádzajú, zvyšuje to ich prestíž a klienti sa radi vracajú. A tak viac ako polovica taxikárov je preškolená v sprievodcovskom kurze. Výsledkom je, že dokonca niektorí klienti si volia cielene službu taxíkom ako spôsob spoznávania mesta cez sklá okna.

 Dajte iný zmysel danej službe, či produktu:  Keď Lutz preberal funkciu riaditeľa v General Motors, pýtali sa ho, čím sa chce odlíšiť od svojich predchodcov. Jeho odpoveď bola: „Budem viac pravomozgový. Predstavujem si, že predávame umenie. Umenie, zábavu a pojazdné sochy, ktoré čistou náhodou slúžia aj k preprave“.

Nechajte na seba chvíľu tento výrok na seba pôsobiť.

Zdroj: D. Pink: Úplne nová myseľ. Praha: Ideál. 2008. ISBN: 978-80-86955-05-2
Byrne, J.A: 25 podnikateľov, ktorí zmenili svet. Bratislava. Eastone Books. 2012. ISBN: 978-80-8109-207-7
Collins J.: Z dobrého skvelé. Good to Great. Bratislava. Eastone Books. 2005 ISBN: 80-89217-09-5