Dáme Vám tip, kde môžete certifikát získať.

Každý rok dostanem niekoľko mailov s otázkou, kedy otvorím kurz Lektorské zručnosti. Môj kalendár je tak plný, že na organizáciu otvorených školení mi nezostáva čas. Ľudí, ktorí majú záujem vzdelávať sa v základoch lektorských zručností však odporúčam na Asociáciu lektorov a kariérnych poradcov (ALKP), kde majú možnosť absolvovať certifikované školenie. Ako ja hovorím – nikdy neviete, kedy sa Vám papier o tom, že môžete robiť lektora v živote zíde.

Vyspovedali sme preto priamo prezidentku Asociácie lektorov a kariérnych poradcov Emíliu Lopušníkovú, aby ste mali možnosť získať bližšie informácie:

• Koľko už Vaša spoločnosť pôsobí na trhu? Koľko lektorov/účastníkov už prešlo certifikovaným vzdelávaním?

ALKP tento rok oslavuje svoje 6 narodeniny a počas doby svojej existencie vyškolila takmer 200 lektorov.

•      V čom sa zmenili požiadavky účastníkov na vzdelávanie?

Vzhľadom na množstvo informácií oveľa jednoduchší prístup k nim, na vzdelávanie prichádzajú účastníci už s kvantom poznatkov a vedomostí a samozrejme často aj s očakávaním, že sa dozvedia niečo nové. Lektori sú často konfrontovaní s odbornou praxou v problematike. Lektor si už nevystačí len s teoretickými vedomosťami, účastníci vzdelávania žiadajú stále viac a viac konkrétne návrhy či už riešení alebo návodov k vykonaniu zmeny alebo posilneniu nejakého postoja.

•      Kde vy vnímate, že majú lektori najväčší priestor na rozvoj? Ktorá časť školenia je pre nich najťažšia?

Pokiaľ je lektor naučený pracovať interaktívne – zážitkovo s potenciálom, ktorý je v účastníkoch, vzdelávanie rozvíja nielen účastníkov, ale aj samotného lektora. Za najťažšiu časť považujú lektori všeobecne úvod, kedy je potrebné skupinu naladiť na vzdelávanie, odstrániť bariéry (ľudia sa nepoznajú, alebo sú na školení z donútenia) a zjednotiť ju pre dosiahnutie pozitívneho výsledku vzdelávania.

•      Ako prebiehajú vaše kurzy? Aké podmienky musia budúci účastníci splniť, aby mohli získať certifikát? 
Naše kurzy prebiehajú zážitkovo, prihliada sa na osobnostné predpoklady každého z účastníkov. Či sú to už lektori s praxou a bez praxe. V skupine prebieha aj vzájomné učenie sa. Podmienkou získania osvedčenia je 80% účasť na vzdelávaní a samozrejme absolvovanie lektorskej skúšky, ktorá je teoretická aj praktická. Deň skúšky hodnotia účastníci ako jeden z najlepších, pretože každý je chvíľu lektorom a potom účastníkom na kolegovej prednáške.   V posledný deň účastníci vidia väčšinou 11 rôznych štýlov a prednášok na rôzne témy.

•      Kde sa môžu záujemcovia o certifikované školenie dozvedieť viac?

Všetky informácie sa  záujemcovia o vzdelávanie dozvedia na stránke www.alkp.sk v sekcii Pre lektorov.

Veríme, že tieto informácie Vám pomôžu pri rozhodovaní, ktorí kurz Lektorských zručností absolvovať.

Emília Lopušníková

Ďakujeme za rozhovor.