Kto z vás si už môže povedať, že je TOP vo svojej oblasti? Že už vie všetko?
Ak sme presvedčení, že už všetko vieme, vytvárame si falošné predstavy, ktoré nás dokážu zničiť. Vždy existuje ďalší vyšší level, na ktorý je možné postúpiť, vždy existujú oblasti, v ktorých sa môžeme zlepšiť. Sme veční študenti.
Prvý krok k rastu je priznať si, že niečo nevieme a následne začať hľadať info.

Priekopník zmiešaných bojových umení (MMA) a držiteľ mnohých titulov Frank Shamrock vytvoril systém učenia, ktorý mu pomohol dostať sa na vrchol a udržať sa tam po dlhý čas.
Shamrock prišiel s myšlienkou, že by sme sa mali učiť od niekoho, kto je pred nami (Plus), učiť sa od niekoho, kto je na našej úrovni (Rovno), ako aj učiť sa učením druhých – podeliť sa o svoje know how s niekým, kto je nižšie (Mínus).
Poďme si rozlúsknuť tento vzorec učenia.

Plus

Prečo viac ľudí nevyužíva tento nástroj – osloviť niekoho, kto je pred nimi? Lebo im stačí, ako robia veci. Nie je možné sa naučiť niečomu novému, ak si človek myslí, že už danú oblasť ovláda.
Rozhodnutie zveriť sa mentorovi je zároveň ochotou hlbšie si uvedomiť realitu – kde som, ochote akceptovať spätnú väzbu a rozhodnutí pracovať na sebe ďalej. Predstieranie (že ste najlepší, že robíte maximum) pri mentorovi nefunguje. Tento človek vás veľmi rýchlo prekukne, na akej ste úrovni.

Ešte stále váhate, či si nájsť svojho mentora? Tu je ďalší dôvod, prečo tak urobiť: hoci môžeme na sebe tvrdo pracovať, občas sa dostaneme do bodu, že nevieme, ako ďalej. Človek, ktorý je pred vami (mentor) vám ukáže princípy postupu jasnejšie, než keby ste pokračovali sami systémom pokus a omyl. Vie, čím si prešiel, vie, aké chyby urobil, pozná svoje ponaučenia na tejto ceste a pozná princípy, ktoré sa mu osvedčili.
Cesta každého je jedinečná, trendy sa menia, no existuje pár univerzálnych princípov, ktoré sú nemenné.

Aj šikovní ľudia, ktorých mená sú známe, mali svojich mentorov:
• Helen Keller mala Anne Sullivan, ktorá ju učila, ako vnímať text, písať a posúvať hranice vlastných limitov.
• Michael Jordan mal Deana Smitha a neskôr Phila Jacksona, ktorý mu ukázali, ako hrať na najvyššej možnej úrovni a ako hovorí Jordan o Smithovi, rozvinul ho komplexne – naučil ho, ako vnímať život.
• Alexander Veľký mal Aristotela, ktorý mu odovzdával informácie z oblasti etiky, vedy a vlády.

Moja malá rada – vyberte si najšikovnejšieho človeka v danej oblasti, pátrajte po ňom a nestrácajte čas (ako hovorí známy) ´paródiami´. Tie vás zbytočne zamotajú, popletú, zvedú z cesty.

V niektorých spoločnostiach tento nástroj využívajú ako ďalší nízko nákladový zdroj vzdelávania svojich zamestnancov. Raz som bola milo prekvapená, keď v spoločnosti, v ktorej som lektorovala, túto možnosť ponúkali pre svojich zamestnancov. Pôsobili v rôznych krajinách a zamestnanec si mohol vybrať akéhokoľvek interného zamestnanca z inej krajiny (mentora), ktorý bol zapojený do mentoringového programu. Čiže ak ste sa chceli dozvedieť, ako manažovať HR v strednej a východnej Európe, vybrali ste si osobu, ktorá mala v tejto oblasti skúsenosť a mohli ste sa pustiť do nasávania vzácnych informácií.

Rovno

Ako sa cítite na svojej pozícii?
Veľa ľudí sú spokojní s tým, ako vykonávajú svoju prácu v porovnaní s kolegami.
Dôležité je tu slovo ´v porovnaní´. Lebo otázka znie ´s kým sa porovnávate?´.

Kedysi mi známy opisoval situáciu zo svojho života. Na strednej škole bol vo svojej triede považovaný (a on sám sa tak vnímal), že najlepšie ovláda nemčinu. Vyslali ho na školské kolo – vyhral. Poslali ho na okresnú súťaž – vyhral. Postúpil na krajskú súťaž – a tam zistil, na akej úrovni je. Že množstvo rovesníkov ovládala nemčinu na neporovnateľne vyššom stupni, než on.

Otázka je, s kým ´sa porovnávame´. Niekedy sa môžeme cítiť byť najlepší na danom mieste. Občas je však dobré zdvihnúť hlavu a porozhliadať sa vľavo, vpravo, všimnúť si ľudí na obdobnej pozícii a zistíme, v ktorej oblasti ešte existuje priestor na rozvoj.

Zaujímavý fenomén, môžeme vidieť na základe medzinárodných športových súťaží – olympijských hrách a pod. Stretnú sa tam najlepší športovci sveta. Čo je vo svojej rodnej krajine považované za hrdinstvo, vo svetovom meradle môže byť považované za nedostatočný výkon.
Poobzerať sa doľava doprava môže byť tiež užitočným zdrojom rastu.

Mínus

Buďte otvorení podeliť sa o informácie s tými, ktorí vás o to žiadajú.
Tým, že odovzdávame svoje know how ďalej sme nútení utriediť si informácie, uváženejšie premýšľať nad tým, čo povieme, aby to druhému pomohlo …

Ja to zároveň vnímam ako malé poďakovanie životu za kým som a čo mám.
Na druhej strane som si všimla zaujímavú vec: ak som ochotná podeliť sa o lektorské tipy bez nároku na honorár, koučovať niekoho len tak, prezentovať na konferencii zadarmo … z týchto situácií som sa vždy veľa naučila. Buď sa prišli ľudia za mnou poradiť a ich spôsob uvažovania inšpiroval zároveň aj mňa; tým, že som si chcela pripraviť netradičný príspevok na konferenciu, objavila som zaujímavé informácie, ktoré som zužitkovala zároveň v živote a pri svojich školeniach… Nemusí nám niekto za prácu priamo zaplatiť, no ja verím, že odmena príde odinokadiaľ – hoci v dobrom pocite.

Zostaňte študentmi

Shamrockov využíval systém Plus, Mínus, Rovno, aby sa uistil, že získava spätnú väzbu z rôznych uhlov pohľadu. Chcel sa uistiť, že minimalizuje „slepú škvrnu“ vo svojom učení.
Zároveň vedel, že učiť sa môžeme od kohokoľvek. Neustále dostávame spätnú väzbu na svoje konanie.

Buďte vnímaví – a príležitosť vždy príde.