Nakoľko ste kritickí a hodnotiaci druhých ľudí?
Koľkokrát ste už len počas dnešného dňa niekoho komentovali – čo myslíte? (správanie, výzor, názory …).
Viete, čo vám takéto hodnotenie spôsobuje? Premýšľali ste niekedy nad tým?

Touto témou sa zaoberal zaujímavý človek Gary Zukav. Ak hodnotíte druhých – POZOR, zastavte sa a zamyslite sa nad nasledujúcimi myšlienkami.

Zukav tvrdí, že v samotnom jadre osoby, ktorá posudzuje, nálepkuje, hodnotí druhých, je pocit danej osoby, že je bezcenná. Radšej, než by sa takáto osoba zastavila, pozrela sa do seba a pracovala s tým, čo vnútri cíti, otočí svoju negativitu na druhých a hodnotí ich.
V skratke – ak hodnotíte niekoho druhého, vy sami sa necítite byť hodnotným človekom.
Je to taký malý paradox – hoci sa takíto ľudia navonok javia, že sú nadradení (len oni vedia, ako by mal svet fungovať, len oni vedia, čo je správne a čo nesprávne, ľudia by sa mali správať podľa ich verzie toho, ako by mal svet fungovať) – v samotnom jadre sa cítia bezcenní. Keď napríklad komunikujete s niekým kto je arogantný, v skutočnosti je vystrašený a zranený.

Pozor, nemusí ísť len o zákerných ľudí. Niekto sa môže považovať za láskavého človeka. Napriek tomu komentuje druhých – ako tvrdí, lebo je perfekcionista a má vysoko nastavenú latku na seba a iných. Môže sa prezentovať ako kamarátska osoba, no všetko, čo nezapadá do ich vlastného boxíku, ako by mal svet vyzerať, je hodné komentovania. Princíp zostáva rovnaký.

Aké sú dopady hodnotenia druhých?
Ak si o druhých myslíte „Je bezcenný“, „Nie je šikovný“ – vysielate do okolia negatívnu energiu. Nemusíte ani nič povedať – druhí to vnímajú. Zachytávajú tieto informácie z vášho pohľadu, výrazu tváre, resp. tónu, akým s nimi hovoríte, slov, aké volíte … To, čo však týmito vyjadreniami spôsobujete, je že spúšťate lavínu negatívnych následkov na seba.

Nezabúdajme – to, čo dáme svetu sa nám vracia.

Gary Zukav hovorí, že zakaždým, keď niekoho hodnotíme (hoci toto hodnotenie prebieha len v našej hlave), rozširujeme v sebe negativitu a bolesť, ktorá sa častokrát prejavuje až na fyzickej úrovni (bolesť žalúdka, chrbtice, srdca …).

Ako sa stať menej hodnotiacim človekom?
Keď budete chcieť najbližšie niekoho hodnotiť – zastavte sa. Pozrite sa do seba – čo cítite? Kde sa tieto pocity prejavujú (v žalúdku, v oblasti srdca pľúc …)? Zastavte sa a premýšľajte, aké myšlienky vám idú v hlave.
… sami na vlastnej koži spoznáte, čo to znamená, že posudzovanie druhých je bolestivé. Bolestivé v zmysle, že vaše telo trpí. Ak ´kopete´ okolo seba – ubližujete len sebe.

Ak budete komunikovať s človekom, ktorý príliš hodnotí,
aby ste ho nehodnotili, ale zvýšili pochopenie, môžete si povedať niečo v štýle „Rozumiem. Tento človek je hlboko zranený“. A môžete ísť o krok ďalej – rozhodnúť sa nenaskočiť na hru tohto zranenia.

Všetko je o voľbe.

Originál video – rozhovor Garyho Zukava a Winfrey Oprah:

Tipy na knihy od Garyho Zukava: