Lebo musia alebo chcú?
Ak chcú  – opäť sa vynára otázka: prečo vás nasledujú?

Touto otázkou sa zaoberal aj John C Maxwell vo svojej knihe The 5 Levels of Leadership a prišiel k nasledovným záverom:

  1. stupeň: POZÍCIA (nárok) – ľudia nasledujú, lebo musia.
  2. stupeň: SÚHLAS (vzťahy) – ľudia nasledujú, lebo chcú.
  3. stupeň: PRODUKCIA (výsledky) – ľudia nasledujú, kvôli tomu, čo robíte pre organizáciu.
  4. stupeň: ROZVOJ ĽUDÍ (obnova) – ľudia nasledujú, kvôli tomu, čo pre nich robíte.
  5. stupeň: VRCHOL (rešpekt) – ľudia nasledujú, kvôli tomu, kto ste a čo reprezentujete.

Nedávno sme mali možnosť vidieť prezentáciu Stanleyho McChrystala v rámci prezentácii TED. McChrystal je štvorhviezdičkový generál.  Vo svojej prezentácii ukazuje zaujímavý pohľad na líderstvo – líderstvo najvyššieho stupňa. V nasledovnej časti Vám prinášame prepis vybranej časti jeho prezentácie.

Ako hovorí McChrystal:

“V armáde som sa naučil asi najviac o vzťahoch. Naučil som sa, že sú pojivom, ktoré drží sily pokope. Vyrastal som väčšinu svojej kariéry v pluku Rangerov. A každé ráno v tom rangerskom pluku, každý Ranger (a je ich tam viac ako 2000) povie šesť slohovú prísahu. Možno poznáte jednu strofu:
´Nikdy nenechám padlého kamaráta,
aby padol do rúk nepriateľa´.

Nie je to len bezduchá mantra a nie je to básnička. Je to sľub. Každý Ranger sľubuje každému inému Rangerovi, nezáleží, čo sa stane, nezáleží, čo ma to bude stáť, keď ma budeš potrebovať, prídem. A každý Ranger dostáva ten istý prísľub od každého ďalšieho Rangera.

Pomyslite na to. Je to neuveriteľne silné. Je to asi silnejšie ako manželské sľuby. A oni podľa toho žili, čo tomu dodáva špeciálnu moc. A tieto vzťahy organizácie, ktoré ich spájajú, sú úžasné.

Naučil som sa, že osobné vzťahy sú dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Boli sme v zložitej operácii v Afganistane v roku 2007 a jeden môj starý známy, s ktorým som strávil mnoho rokov na rôznych miestach mojej kariéry, mi poslal odkaz, len v obálke, kde bol výrok Shermana Grantovi, keď vravel:
„Viem, že keď by som bol v úzkych,
prišiel by si,
keď by si bol nažive.“

A mať taký druh vzťahu, sa pre mňa ukázalo byť kritické v rôznych bodoch mojej kariéry.

Naučil som sa, že to musíte dávať v tomto prostredí, lebo je ťažké. To bola moja cesta. Teraz verím, že vodca nie je dobrý, lebo má pravdu; vodcovia sú dobrí, lebo sú ochotní sa učiť a dôverovať.

Nie je to ľahké. Nie je to ako tie elektronické posilňovacie stroje, kde za 15 minút mesačne dostanete tehličky na bruchu. Nie je to vždy fér. Padnete, bolí to a zanecháva to jazvy. Ale ak ste vodca, ľudia, na ktorých sa spoliehate, vám pomôžu na nohy. A ak ste vodca, ľudia, ktorí na vás spoliehajú, vás potrebujú na nohách”.

Čo na to poviete? Silné slová, však?

Viac na: http://www.ted.com/talks/stanley_mcchrystal?language=sk