Prichádzajú ticho, nenápadne. Najskôr ako neškodné vety od známych, myšlienka v rádiu, či zachytený kúsok rozhovoru okoloidúcich.
Možno o tom, čo máme v danej etape života urobiť, alebo že máme niečo vo svojom živote zmeniť.
A ono to fakt funguje.

Veľakrát sa s účastníkmi rozprávame na školeniach Stresmanažmentu, ako dostávame signály o tom, že je čas zastaviť sa, spomaliť. Najskôr sú to drobné choroby, častejšie prechladnutia. Zvýšená nervozita, plačlivosť u žien, agresivita u mužov, zmeny nálad.

Čo ľudia urobia, keď zistia, že nie sú vo svojej koži? Ignorujú tieto signály.
Viete si predstaviť, že by ste šoférovali auto, začne svietiť kontrolka a vy si poviete ´Nemám čas sa zastaviť. Ponáhľam sa´. No to sa nedeje. Zvyčajne každý z nás začne byť v pozore a premýšľať, či je potrebné naozaj zastaviť, alebo či ešte dôjdeme aspoň do najbližšieho cieľa.

Ohľadne našich životov a zdravia veselo tieto signály ignorujeme. Snažíme sa ich nevnímať, potlačiť. A tak indície, že je čas niečo zmeniť, začnú prichádzajú v jasnejšej forme: drobné nehody, malinké úrazy, bolesti.
Čo sa stane, ak aj tieto signály budeme ignorovať?

Jediný spôsob,
ako ľudia začnú chápať je, že trpia.
 Je to len info,
že nejdete správnym smerom.
 Ako vysvetlíte človeku, čo má urobiť,
keď nechápe?
Dostane riadnu trefu …

Áno, a tak prídu signály väčšieho kalibru, ktoré nás už prinútia zastaviť sa: havárie, úrazy či choroby (zlomeniny či rakovina), ktoré nás už pripútajú na lôžko. Odstavia na miesto, kde už budeme mať dostatok času premýšľať o tom, z akej cesty sme sa vychýlili.

Keď ani toto nepochopíme a budeme sa životom v najvyššej rýchlosti rútiť vpred, život si s nami už poradí. Sotí nás do priepasti, kde to riadne bolí, či zaparkuje na miesto, kde už bude len a len kľud …

Funguje to aj inde?
Funguje to všade.
Nestane sa, že sa v jedno ráno zobudíte a zistíte, že zrazu vážite 130 kg – nejak sme sa museli k tejto hmotnosti prepracovať. Deň po dni.
Nestane sa, že žijete v manželstve a jedného rána sa zobudíte a zistíte, že ste rozvedení. Pravdepodobne tomu predchádzali hádky, nedorozumenia.
Nestane sa, že v jedno ráno sa zobudíte a zistíte, že konkurent Vám zobral obrovský trhový podiel … ten podiel vám ubúdal týždeň po týždni.

Buďte vnímaví voči signálom. Ich ignorovanie vás môže vyjsť draho.