Aké zručnosti rozvíjať, aby sme sa udržali na trhu?

Žijeme vo svete exponenciálnych zmien. Vo svete, kde novinka sa stáva veľmi rýchlo štandardom.
Priemerný životný cyklus stratégie sa neustále skracuje. Dajme tomu, že životný cyklus je 3 roky. To znamená, že aby ste sa udržali na trhu, musíte sa každý rok posunúť najmenej o 33 % – v tom, čo robíte, ako to robíte. Ak chcete byť revolučný, mali by ste sa každý rok posúvať ešte rýchlejšie.

Každá firma musí neustále obhajovať svoje právo na existenciu.
Doživotný úspech vám nikto nezaručí.

Keď sa pozrieme na rebríček TOP 500 spoločností, resp. TOP 4 inovatívnych spoločností (Google, Amazon, Apple, Microsoft) zdá sa, že majú niečo spoločné.
Inovujú!
Nie – nestretne sa u nich raz za čas skupinka ľudí, aby premýšľala nad tým, aký produkt uvedú na trh v najbližšom období.  Inovácia nie je záležitosťou hŕstky vyvolených. Od každého zamestnanca sa očakáva, že bude prinášať nápady. Tieto spoločnosti v čo najväčšej miere vytvárajú prostredie, kde zamestnanci môžu prinášať nápady, experimentovať … Inovovanie sa stalo súčasťou ich DNA.

Ako je to u vás?

Inováciu nerealizujú firmy. Prinášajú ju ľudia.

Prvý krok, ak chcete byť pripravení na budúcnosť, je mať pripravených ľudí .
Ako podporiť ľudí, aby pomohli firme udržať sa na trhu?

Naučte ľudí spochybňovať status quo – narušovať stereotypy v myslení

V rámci akéhokoľvek odvetvia
sa spôsoby myslenia začnú po čase zjednocovať.
Ľudia z vedenia čítajú rovnaké časopisy,
zúčastňujú sa rovnakých konferencií,
radia im rovnakí konzultanti.
Fungujú v rovnakom myšlienkovom rámci.

Uniformovanosť vytvára priestor pre nekonvenčnú konkurenciu.
Inovátori? Tí sú od prírody rebeli. („Aké zabehnuté koľaje?“).
Preto stojíte pred výzvou – spochybňovať veci, ktoré ostatní považujú za samozrejmé. Je potrebné narušiť stereotypy v myslení.

Zamyslite sa na chvíľu:
 V čom je váš obchodný model identický s konkurenciou?
• Do akej miery sú identické vaše ceny?
• Ponúkaná hodnota?
• Balíček služieb?
• Zákaznícka podpora?
• Distribúcia?
• Dodávateľský reťazec?
• Ktoré aspekty vášho obchodného modelu sa v priebehu posledných 3-5 rokov vôbec nezmenili?

Ktoré presvedčenia fungujú vo vašom odvetví?
Ako ich môžete vyvrátiť?

Inovácie predstavujú rozdiel medzi
lídrom a nasledovníkom.
Steve Jobs.

Zachytiť a predvídať zmeny

Spoločnosti nezlyhávajú kvôli zmenám,
ktoré sa dejú okolo.
Zlyhávajú,
pretože ich lídri nie sú schopní
všimnúť si zmeny
a správne na ne zareagovať.

Inovátori majú schopnosť všimnúť si novovznikajúcich trendov.
Ak na to? Nové trendy nevznikajú v mainstreame, preto poučenie hľadajte na periférii. Všímajte si: novo vznikajúce technológie, nekonvenčnú (novovznikajúcu) konkurenciu, skupinu zákazníkov, ktorých potreby zatiaľ nikto nenaplňuje.

Inovátori neustále pátrajú po novovzniknutých diskontinuitách (v technológii, životnom štýle, hodnotách, regulácii, geopolitickej situácii), ktoré by bolo možné využiť pre prevrat v zabehnutých štruktúrach starého odvetvia.
Je potrebné hľadať inšpiráciu tam, kde sa vaša konkurencia nepozerá.

Päť otázok ako objaviť potencionálne kľúčové diskontinuity (Gary Hamel):
1. Keď sa zamyslíte na politikou, kultúrou, technológiami: Čo z vecí, ktoré ste v posledných mesiacoch videli, čítali, alebo zažili, bolo pre vás prekvapivé, mätúce alebo znepokojivé?
2. Ktoré z týchto anomálií je možné pozorovať s istou zotrvačnosťou? Keď sa pozriete na tento trend celosvetovo alebo v rámci niekoľkých posledných mesiacov, šíri sa, prípadne sa zrýchľuje? Rozvíja sa napriek tomu, že sa ešte o nejakom boome hovoriť nedá?
3. Keď pretočíte „film dopredu“, ako by sa tieto diskontinuity mohli vyvinúť? Aké reťazové reakcie by mohli vyvolať?
4. O ktorých, z týchto diskontinuitách sa vo vašom odvetví ešte nehovorí? Ktoré neboli na programe posledného workshopu z vášho odvetvia?
5. Akých spôsobom by ste mohli využiť túto diskontinuitu, aby ste získali výhodu oproti konkurencii?

A hlavne – vyrazte do terénu!
Rozprávajte sa so svojou cieľovou skupinou (pátrajte po tom, čo im nevyhovuje, kde majú ťažkosti pri používaní vašich produktov, pátrajte po tom, ako by ste im mohli uľahčiť život). Rozprávajte sa vynálezcami, akademikmi, novinármi, organizátormi sociálnych kampaní.

Budúcnosť ťažko objavíte, pokiaľ budete sedieť za stolom.
Toto platí zvlášť pre vrcholové vedenie.
Pokiaľ nezažijú kontakt s budúcnosťou na vlastnej koži, budú mať tendenciu bagatelizovať znepokojivé správy podriadených, ktorí na periférii boli.

Pamätajte!
Budúcnosť vás zaskočí,
keď si na ňu nebudete dávať pozor.

Vyzbrojte vašich ľudí technikami kreatívneho myslenia

Nedávno prinieslo svetové ekonomické fórum prehľad zručností, ktoré sa od nás budú vyžadovať v roku 2020 (čiže čoskoro).

Polovica zo zručností tvorí sociálna oblasť (empatia, riešenie konfliktov a schopnosť vychádzať s ľuďmi). Druhú polovicu tvoria zručnosti ako kreatívne myslenie, kritické myslenie, flexibilita uvažovania ...
Koľko % školení prebieha vo vašej firme na túto tému? Ako chcete, aby zamestnanci prinášali kreatívne nápady, keď nepoznajú techniky?
Ja to prirovnávam k období po roku 1989, keď firmy chceli, aby sa zamestnanci správali profesionálne ku klientom. Viete si predstaviť, že by ste prišli za zamestnancom a povedali mu: „Správaj sa proklientsky“ bez toho, aby ste mu dali návod, školenie s vysvetlením, čo od neho konkrétne vyžadujete?.

Ako majú vaši zamestnanci prinášať kreatívne nápady, keď nie sú vyškolení v technikách kreativity, riešenia inovačných zadaní, technikách riešenia problémov (problem solving) a pod.?

Intuit Inc. (36 rokov na trhu) je americká obchodná a finančná softvérová spoločnosť, ktorá vyvíja a predáva finančný, účtovný a daňový prípravný softvér a súvisiace služby pre malé podniky, účtovníkov a jednotlivcov.
Ako hovorí Brad Smith, CEO,  „Inovovať – je úlohou každého zamestnanca“.
„Očakáva sa, že v spoločnosti Intuit bude každý zamestnanec myslieť ako podnikateľ. Úlohou každého je vytvárať, vymýšľať a hľadať nové a lepšie spôsoby zlepšovania života našich zákazníkov. Spôsob, akým to robíme, je premena individuálnych schopností nášho zakladateľa, Scott Cooka, na organizačné schopnosti. Všetci sa učíme technikám a cvičíme v správaní sa ako inovátori a pomáhame našim zákazníkom po celom svete prosperovať. Robíme to prostredníctvom dvoch základných inovačných kompetencií, ktoré nazývame Customer Driven Innovation (CDI) a Design for Delight (D4D)“.

Rýchle testovanie nápadov

Učte sa lacnejšie a  rýchlo.
Ako?
Organizovaným vytváraním a testovaním nápadov.
Čo tak použiť Design Thinking?

Nie je čas na dlhoročný vývoj …
Cieľom je rýchle vytváranie a testovanie nápadov.

Trendom nie je brainstormovať kreatívne nápady zo zasadačky. Trendom je ísť do terénu, pýtať sa klientov na predstavy, názor, spokojnosť; pozorovať ich pri používaní vášho produktu/služby … a na základe toho prísť s návrhom, čo a ako zmeniť. Vytvoriť prototyp a opäť bežať do terénu zistiť mieru spokojnosti klientov.

Všetky spoločnosti samozrejme využívajú určitú formu experimentovania na vývoj a testovanie nových výrobkov a služieb. No nie každá mala zvládnuté umenie rýchleho vytvárania prototypov  (design thinking).   Prototypov, ktoré umožnia zákazníkom interakciu s nápadmi v ich rannej fáze.

Eric Schmidt, výkonný predseda Googlu, sa raz vyjadril, že: „Naším cieľom je mať v oblasti experimentovania štatistiky lepšie za jednotku času a financií, než ktokoľvek iný“.

Ako sú vaši ľudia pripravení na budúcnosť?

Teraz je obdobie budgetovania tréningov na budúci rok. Čo tak zahrnúť školenia na vyššie spomínané témy? Produkty, služby, trendy sa budú meniť. To, čo vám však nikto nevezme, je spôsob premýšľania vašich ľudí.

a

Zdroje:
• https://www.humanresourcesonline.net/world-economic-forum-on-the-top-10-skills-and-workforce-strategies-in-2020/
• https://www.forbes.com/sites/louiscolumbus/2019/03/24/the-most-innovative-companies-of-2019-according-to-bcg/#2433bce1486d
• https://www.lumsa.it/sites/default/files/UTENTI/u647/Google%27s%20nine%20principles%20of%20innovation.pdf