Aj dobrí ľudia mávajú občas „deň blbec“.
V čom je potom rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými?
Ako zvládajú neúspech úspešní?
Oprah Winfrey bola vyhodená z pozície televíznej reportérky. Bolo jej povedané, že sa nehodí pre TV. Oprah išla ku konkurenčnej TV a dnes je známa ako kráľovná televíznych talk-shows!. V súčasnosti je jednou z najúspešnejších a najbohatších žien vo svete. Jeden z jej najobľúbenejších citátov znie: „Mysli ako kráľovná. Kráľovná neľutuje zlyhanie. Zlyhanie je len ďalším krokom k veľkosti“.
Elvis Presley: Nemusíte byť fanúšik Elvisa, aby ste uznali, aký vplyv mal na pop hudbu. Ľudia nezvyknú niekoho titulovať pojmom „kráľ“ bez predchádzajúcich úspechov.
Dokonca aj u Elvisa úspech prišiel až po neúspechu. Jeho prvá nahrávka upadla do zabudnutia. Po tomto sa snažil pripojiť k vokálnemu kvartetu a bolo mu povedané, aby radšej nespieval.
Vo finále, tesne pred tým, ako sa stal slávnym, mu bolo povedané: “Nechoď už nikde. Mal by si sa vrátiť späť k šoférovaniu nákladiakov“. Našťastie nepočúval názory okolia, ale išiel ďalej za hlasom svojho srdca …
Michael Jordan má za sebou početnú dávku úspechov, ale aj zlyhaní. Ako povedal: „Dokážem akceptovať neúspech vždy, keď zlyhám. Nedokážem však akceptovať to, ak sa o úspech ani len nepokúsim“.
Ako hovorí citát od anonymného autora: „Zariskuj: ak uspeješ, budeš šťastný; ak nie, budeš múdrejší.“
JK Rowlingová je nádherným príkladom, že úspech môže prísť ku komukoľvek a v akomkoľvek čase. Teraz žije zo slávy Harryho Pottera, ale vždy tomu tak nebolo. Pred tým, ako sa stal Harry Potter slávny, bola rozvedenou matkou, žijúca na hranici existenčného minima, chodila do školy a snažila sa písať román vo svojom voľnom čase.
Na zahajovacej reči na Harvarde povedala: „Zlyhanie znamená odlúpnutie od nepodstatného. Prestala som predstierať sama sebe, že som ktokoľvek iný, než som bola a začala som usmerňovať všetku moju energiu na dokončenie jednej veci, na ktorej mi záležalo. Mohla som uspieť v čomkoľvek inom, nikdy som nemusela objaviť determináciu, aby som bola úspešná v oblasti, kde som skutočne patrila. Bola som oslobodená, pretože môj najväčší strach sa uskutočnil a ja som bola stále živá, stále som mala dcéru, ktorú som milovala, mala som starý písací stroj a veľkú myšlienku. A najnižší bod sa stal solídnym základom, na ktorom som prebudovala svoj život“.
O čo ide? Na scénu prichádza AQ
Nové výskumy dokazujú, že vysoké IQ a EQ nie sú jediné faktory úspechu. To, čo v konečnom dôsledku oddeľuje „silákov“ od „mäkkýšov“ je niečo iné.
Je to AQ.
Že ste o AQ ešte nepočuli? Ide o kvocient adverzity – čiže schopnosť zvládať tlak.
Keď som pred viac ako desiatimi rokmi po prvý krát počula o AQ, hovorila som si: „Zase nejaký americký výmysel“.
Posledné dva roky stále premýšľam nad tým, že niekto ´mal sakra pravdu´.
AQ určuje,
ako odpovedáte na tlak a výzvy,
ktorým čelíte v živote.
Tvorcom konceptu adverzity je Dr. Paul G. Stoltz, odborník v oblasti výkonnosti jednotlivcov i organizácií. AQ sa snaží zodpovedať jednu zo základných otázok ľudského snaženia: Prečo niektorí ľudia vytrvajú, kým iní sa vzdajú alebo stroskotajú? Dr. Stoltz tvrdí, úspešné osobnosti sa od iných odlišujú tým, ako na ťažké situácie reagujú.
Záver?
Áno, ako vidíme, neúspechy sa dejú.
Naučte sa s nimi žiť.
Poučte sa z nich.
Ale hlavne, naučte sa na ne reagovať!
Pozri tiež:
Autor: Ivana Miklovič
Dátum poslednej aktualizácie: 16.10.2015