Veľa ľudí sa pýta – čo to ten ´adverzity management´ je? Vcelku trefne je to možné vysvetliť na skutočnom príbehu Chesleyho Sullenberga a jeho zvládnutí situácie s pilotovaním Airbusu A320 15. januára 2009, let číslo 1549, ktoré smerovalo z New Yourku do Severnej Karolíny.
Niekoľko minút po štarte lietadla dostala kontrolná veža v New Yorku hlásenie z kokpitu pilota, podľa ktorého zrážka s kŕdľom vtákov vyradila obidva motory stroja. V lietadle bolo 155 ľudí. Život týchto ľudí závisel na šťastných okolnostiach, no hlavne na zručnosti a psychickej sile pilota, ako situáciu zvládne.
Adverzita je situácia tlaku. Viete si predstaviť byť na mieste pilota? Vrátiť sa na La Guardiu? Predpokladali, že by to nebolo možné. Pristáť na malom letisku Teterboro cez rieku v New Jersey? Tiež to neprichádzalo do úvahy. Jediným východiskom bolo odvážne pristátie na rieke Hudson.
Čo sa odohralo medzi zistením, že motory vypovedali činnosť a rozhodnutím pristáť na rieke?
Ako pilot v danej situácii premýšľal? Čo mu pomohlo zvládnuť situáciu a zachrániť životy všetkých 155 ľudí na palube? Ako premýšľal v danej situácii? Čo spôsobilo, že bol psychicky správne naladený a nespanikáril?
Samozrejme, existuje mnoho technických odpovedí. Existuje však aj niekoľko dôležitých ľudských zručností, ktoré sa môže každý naučiť a uplatňovať, keď čelí rozhodnutiam pod tlakom.
Čo sa môžeme od neho naučiť?
Každý moment života nám dáva šancu posilňovať svoju psychickú silu.
Nie je to len zručnosť Sullenbergera ako pilota veterána, ktorá mu v tejto napätej chvíli na Manhattane pomohla. Bola to aj jeho výchova, jeho rodinné putá, jeho pocit integrity – a jeho vlastné straty. Let 1549 nebol len päť minút cesty z letiska LaGuardia do rieky Hudson. Sullyho celý život ho priviedol k úspešnému riešeniu.
Budovať si adverzitu znamená použiť všetko, čo sa nám v živote stane ako zdroj budúceho úspechu
Sully sa narodil v Texase, ako syn zubára a učiteľky, ktorí mali vysoké očakávania. „Vyrastal som v dome, kde každý z nás mal vlastné kladivo,“ hovorí Sully. Bolo to preto, že jeho otec zväčšoval rodinný dom s pomocou troch neochotných asistentov: Sullyho, jeho sestry a mamy. „Cieľom bolo urobiť všetko svojpomocne, aby sme sa naučili, čo sme nevedeli a aby sme to vedeli následne používať,“ hovorí Sully. Dom nebol dokonalý, ale Sully vedel, kde je každý klinec.
„Niekedy som sníval o tom, aby sme žili v profesionálne postavenom dome ako všetci ostatní,“ hovorí. „Ale zakaždým, keď dom rástol, cítil som pocit úspechu.“
Ako chlapec bol Sully klasickým introvertom, ktorý prežíval veci intenzívne. V roku 1964 napríklad videl správy o žene New Yorku menom Kitty Genovese. Jej susedia počuli jej výkriky, keď bola pobodaná cudzím mužom pred jej bytom. Údajne neurobili nič, aby jej pomohli.
„Následkom toho som sa si dal predsavzatie vo veku 13 rokov,“ spomína Sully, „že ak by som sa ja niekedy ocitol v situácii, keď niekto, ako napríklad Kitty Genovese, bude potrebovať moju pomoc, budem konať“.
Ľudia hovoria Sullymu, že jeho úspech 15. januára ukázal veľký rešpekt, úctu k životu. Ich slová ho priviedli k úvahe. „Úprimne povedané,“ hovorí, „jeden z dôvodov, prečo si myslím, že som na život postavil takú vysokú hodnotu, je ten, že môj otec si ho vzal.“
Sullyho otec, ktorý trpel depresiou, sa v roku 1995 zabil. „Jeho smrť mala vplyv na to, ako vidím svet,“ hovorí. „Som ochotný tvrdo pracovať, aby som ochránil životy ľudí, aby som nebol divákom. Je to čiastočne spôsobené aj tým, že som nemohol zachrániť môjho otca.“
Budovať si adverzitu znamená hrať s kartami, ktoré nám život nadelil a nelamentovať, že tráva u susedov je zelenšia
V Sullyho osobnom živote sú aj iné momenty, ktoré mu pomohli pripraviť ho na let 1549. Sully a jeho žena zápasili s neplodnosťou, následne prešli náročnú cestu, aby sa stali adoptívnymi rodičmi. „Výzvy, s ktorými sme sa stretli s Lorrie, mi umožnili lepšie prijať karty, ktoré som dostal,“ hovorí Sully, „a hrať so všetkými zdrojmi, ktoré mám k dispozícii.“ Páru sa nakoniec podarilo adoptovať dve dievčatká. Nakoniec si adoptovali dve dievčatká – v súčasnosti sú vo veku 24 a 26 rokov.
Budovať si adverzitu znamená pochopiť jadro problému
Sully túžil lietať od mala. Keď mal 16 rokov, v roku 1967, základné lekcie lietania mu začal poskytovať L.T. Cook Jr.
Sully bol tvrdo pracujúci študent, ktorý venoval veľkú pozornosť všetkému, čo sa týkalo lietania. Jedného dňa si všimol pokrčený Piper Tri-Pacer na konci trávnej dráhy Mr. Cooka. Pátral po tom, čo sa stalo. Priateľ pána Cooka sa pokúsil pristáť lietadlom a nevšimol si, že elektrické vedenia sa tiahnu cez neďalekú diaľnicu. Lietadlo narazilo do zeme ´nosom´ lietadla. Pilot okamžite zomrel.
Sully sa pozrel do kokpitu s krvou. „Vyzeralo to, že jeho hlava musela s veľkým násilím zasiahnuť kontrolný panel,“ hovorí. „Snažil som sa predstaviť si, ako sa to stalo – jeho snaha vyhnúť sa elektrickým vedeniam, jeho strata rýchlosti, hrozný dopad. Nútil som sa pozrieť do kokpitu, študovať ho. Bolo by jednoduchšie pozrieť sa von, ale chcel som pátrať, čo sa stalo. “
Tento moment naučil Sullyho byť ostražitý. Pre pilota by jedna jednoduchá chyba mohla znamenať smrť.
V štúdiu pokračoval na US Air Force Academy, potom odštartoval vojenskú kariéru a pokračoval v štúdiu nehôd. Dvanásť kolegov vojenských pilotov zomrelo na pilotných tréningoch. „Bolo mi smutno za stratenými kamarátmi,“ hovorí, „ale snažil som sa naučiť všetko, čo som mohol o každej z tejto nehôd.“
Ako pilot leteckej dopravy pomohol vyvinúť kurz bezpečnosti leteckej dopravy a slúžil ako vyšetrovateľ na miestach havárie. Mohol prechádzať prepismi hlasov zo záznamov čiernej skrinky.
Budovať si adverzitu znamená mať správne nastavenú myseľ (mindset)
Ako hovorí: „V mnohých oblastiach života musíte byť dlhodobým optimistom, ale krátkodobým realistom. To je obzvlášť pravdivé vzhľadom na prirodzené nebezpečenstvá v letectve. Nemôžete byť zbožným mysliteľom. Musíte vedieť, čo viete a neviete, a čo môže vaše lietadlo robiť a nemôže robiť v každom momente“.
Budovať si adverzitu znamená v istom momente sa rozhodnúť a zafokusovať myslenie správnym smerom
Sully si často pripomínal jednu lekciu, ktorá mu utkvela v pamäti ohľadne katapultovania ešte z čias štúdií. Mnohí piloti čakali príliš dlho predtým, ako sa katapultovali z lietadiel, ktoré mali havarovať. Buď sa katapultovali pri príliš nízkej nadmorskej výške, narážali na zem skôr, než sa ich padáky mohli otvoriť, alebo padli so svojimi lietadlami.
Prečo títo piloti strávili ďalšie sekundy pokúšaním sa opraviť neopraviteľné? „Mnohí sa obávali odplaty, ak zničia miliónové prúdové lietadlá. A tak zostali odhodlaní zachrániť ich“.
Sully hovorí, že nikdy nezabudol na spomienky na pilotov Air Force, ktorí takéto pokusy neprežili. Po týchto detailoch vo výklenkoch jeho mozgu bolo užitočné, keď urobil rýchle rozhodnutia pri lete 1549. „Akonáhle vtáky zasiahli,“ hovorí, „mohol som sa pokúsiť vrátiť do LaGuardie, aby som nezničil lietadlo US Airways. Mohol som sa obávať, že moje rozhodnutie o pristátí lietadla budú spochybnené nadriadenými alebo vyšetrovateľmi. Ale vybral som si konať inak“.
Sully si cení koncept „obetovania cieľa“. Keď už nie je možné splniť všetky vaše ciele, je potrebné obetovať ciele s nižšou prioritou. Inštinktívne vedel, že cieľ-obetovanie bolo prvoradé na lete 1549. „Pokusom o pristátie na vode,“ hovorí, „som obetoval cieľ ´nezničiť lietadlo´ v hodnote 60 miliónov dolárov, za účelom vyššieho cieľa: zachrániť životy ľudí“.
Schopný zafokusovať myslenie správnym smerom, dokonca aj v takýchto zložitých chvíľach nad Hudsonom, Sully hovorí, že na svoju rodinu nemyslel. „Bola to najlepšia voľba, aby som sa nerozptyľoval. Moja myseľ sa sústredila na jediný cieľ: kontrolovať dráhu letu“.
Vzhľadom k tomu, že v ten deň zachránilo 155 životov, Sully dostal tisíce e-mailov a teraz má státisíce fanúšikov na Facebooku. Jeho činy sa dotkli ľudí veľmi hlboko. Žne pochvaly zo strany odborníkov i laickej verejnosti, za svoj heroický výkon.
Ako sme však mali možnosť vidieť – mnohé voľby v jeho živote ho pripravili na okamih, keď motory zlyhali.
Schopnosť zvládať tlak (adverzitu) je naučiteľná. Pár prvkov budovanai psychickej sily sme mali možnosť vidieť aj na príbehu Chesleyho Sullenberga. Budovať si adverzitu znamená:
• Použiť všetko, čo sa nám v živote stane ako zdroj budúceho úspechu
• Hrať s kartami, ktoré nám život nadelil a nelamentovať, že tráva u susedov je zelenšia
• Pochopiť jadro problému a neohýbať mentálnu mapu
• Mať správne nastavenú myseľ (mindset)
• V istom momente sa rozhodnúť a zafokusovať myslenie správnym smerom
Techník budovania adverzity je však oveľa viac.