Stalo sa vám už niekedy, že ste potrebovali vyriešiť nejaký problém v práci, v súkromí a mali ste pocit, že už ste vyskúšali všetko, ale naozaj všetko – a nič nefunguje?!
Pravdepodobne ste upadli do koľají zaužívaného spôsobu myslenia a riešenia problémov. Riešenie ste hľadali stále na tom istom mieste a zmena v živote žiadna.
Vždy existuje riešenie – len sa treba poobzerať.

TIP na techniku – Ako nájsť riešenie tam, kde ho nevidíte

Existuje jedna technika (priznám sa, že je jednou z mojich obľúbených), ktorá vás nasmeruje k objaveniu riešenia, keď ´uviaznete v tuneli´.  Zároveň je to úžasná technika na tréning flexibility myslenia. Volá sa Antištýl.

1. krok: Spomeňte si na situáciu, ktorá vás v súčasnosti frustruje, hnevá …
Napr. ste manažér. Veľmi ste hrdí na to, aký máte dobrý vzťah so svojim tímom. Hnevá vás však, že ste preťažený. Vravíte si, že nemôžete viac delegovať na svojich ľudí, lebo aj oni majú toho veľa.

2. krok: Napíšte si minimálne päť slov, ako odpoveď na otázku: „Ako riešite situáciu v súčasnosti?“
Ak nadviažem na vyššie uvedený príklad, manažér by si uviedol:
– empatický
– chápajúci
– trpezlivý
– podporujúci
– vyhýbam sa konfliktom

3. krok: Napíšte minimálne päť odrážok, ako odpoveď na otázku: „Ako by ste nikdy nechceli riešiť danú situáciu?“
Dajte si pozor, aby sa slová nezačínali slovom ne – (napr. neľudský): Radšej pátrajte po inom slove, synonyme. Nie ´neľudský´ ale napríklad bez záujmu o pocity, situáciu druhých …
Kedysi som sa stretla s manažérskou, ktorá riešila presne vyššie popísaný prípad a v tomto kroku odpovedala:
– arogantná
– poviem si, čo si myslím bez ohľadu na pocity druhej strany
– pozerám na svoje záujmy
– jedna šanca a dosť
– vyhrotím konfliktnú situáciu

4. krok: Nachvíľu si zatvorte oči a predstavte si, že fungujete v živote formou antištýlu? Ako by to vyzeralo?
(Naozaj sa zastavte a zamyslite. Pustite uzdu svojej fantázii).

5. krok: Zamyslite sa – kde môže byť zrnko pravdy v antištýle? Antištýl vám ukazuje, kde je šanca nájsť riešenie. Ak by ste mohli využiť iba kúštik z toho, čo ste si nahliadli v antištýle, čo by to bolo?

Raz na školení jednej manažérke vyšlo v antištýle ´byť arogantný ´. Najskôr za zrazila, čo je to za blbosť, no neskôr prišla na to, že skutočne – doposiaľ sa snažila riešiť situáciu vždy veľmi diplomaticky, nikoho neuraziť. No vo finále vždy naskakovala na potreby druhých a nedarilo sa jej presadiť svoj názor – lebo nechcela byť zlá. Keď jej vyskočilo v tomto cvičení slovo ´byť arogantný´, zarazila sa (Áno, niekedy nás záver tohto cvičenia môže šokovať a naše vnútro sa voči tomu búri. To je v poriadku.)
Vo finále, po dlhšom uvažovaní zistila, že by mala naozaj priamejšie pomenovávať veci, viac pozerať na to, čo cíti vnútri a radiť sa podľa toho.
Oproti doterajšiemu spôsobu riešenia vecí (mlčanie, či vyjadrovanie sa v náznakoch), nový spôsob, ktorý si nahliadla, v prvom momente radila medzi arogantné spôsoby riešenia vecí.

Ak sa nabudúce budete nachádzať v slepej uličke, ako prvé si položte otázku: ´Čo by som nikdy neurobil?´ A buďte vnímavý k tomu, čo sa vám chce v prvom momente zavrhnúť. Dajte tejto myšlienke šancu. Pohrajte sa s ňou a premýšľajte, ako by sa dala v upravenej, okresanej forme použiť v praxi.

Kde sa dá použiť Antištýl?

Jednoduchá odpoveď: Všade.
• Ako sme videli, pri manažovaní ľudí, flexibilite štýlov riadenia.

• Pri obchodovaní – kedysi sa mi sťažoval známy, že už najmenej štyrikrát bol na rokovaní s klientom a klient sa stále nevyjadroval, či bude s ich firmou spolupracovať. Tak som sa ho opýtala: ´Čo by si nikdy neurobil?´
Odpovedal: „Neopýtal by som sa ho: ´Tak čo, ako ste sa rozhodli? Už by sme to mali uzavrieť´„.
Už asi tušíte, aká bola moja nasledujúca otázka…
´Čo ak …? ´.

• Alebo pri riešení súkromných vecí – opäť sa mi raz sťažovala jedna mladá dievčina, že kvôli priateľovej práci prišli z východu Slovenska do Bratislavy. Dohodli sa, že sa do dvoch rokov vezmú. Prešli štyri roky a partner ani slovo o ďalšom vývoji vzťahu. Ju to už trápilo, čas plynul …
… áno, padla otázka: „Čo by si nikdy neurobila?“ … nahliadla si riešenie a ľady sa pohli.

Vždy existuje riešenie – len sa treba poozberať. Nie pozerať na to isté miesto. Poobzerať! … až objavíte dvere, ktorý ste doteraz prehliadali. Schopnosť  prispôsobiť sa zmeneným podmienkam, flexibilita myslenia je kľúčovou zručnosťou, ktorú potrebujeme k prežitiu.

Tip na rozvoj: