Čo by sa stalo, ak by vám niekto povedal: „Robte chyby!“.
Urobte veľa chýb a príďte mi povedať, čo ste sa pri tom naučili!
Majte odvahu zlyhať
Žijeme v dobe dokonalosti. Takmer všetci chcú podávať čo najlepší výkon. Predstavte si, že ste na konferencii a chcete položiť otázku. Veľa ľudí ju ani nepoloží, lebo im ide v hlave „a čo ak to, čo sa chcem opýtať je blbosť?“.
Omyly sú vstupnou bránou k objavovaniu.
James Joyce
Naša myseľ je nadstavená veriť, že chyby sú smrteľne nebezpečné. A dôsledok? Zostaneme paralyzovaný a prestaneme konať. Prestaneme skúmať neobjavené cesty, pričom by sme práve na nich mohli objaviť to najlepšie riešenie, tú najlepšiu stratégiu.
Čo by sa však stalo, ak by sme si dali povolenie robiť chyby? Ak by sme sa začali držať zdravšieho prístupu a to, že zlyhanie je mocný učiteľ a kamienok na ceste k úspechu?
Každý tvorivý čin pochádzal zo série prešľapov. Že neveríte? Tak sa pozrime na pár prípadov.
Mená ako Thomas Edison, Walt Disney či Michael Jordan nie sú častokrát asociované so zlyhaním, však? Ale skôr, ako sa stali hviezdami vo svojom odvetví, najskôr zlyhali, boli vyhodení, či počuli slovo „nie“ nespočetne veľakrát.
• Thomas Edison, ktorého najzapamätateľnejší vynález je žiarovka, zaznamenal tisíc chybných pokusov, pokiaľ vynašiel úspešný prototyp.
• Walt Disney a jeho kreslená postavička zajaca Osvalda – s postavičkou síce dosiahol svoj prvý významnejší úspech, no nedostatočná obchodná prezieravosť spôsobila, že bol využitý mazaným distribútorom, ktorý ho manévrovaním pripravil o autorské práva. A tak vznikla potreba nakresliť novú postavičku – a vnikol slávny nesmrteľný myšiak Mickey Mousa.
• Ako kedysi povedal Michael Jordan: „Vo svojej kariére som minul kôš viac, než deväťtisíc krát. Prehral som skoro tristo zápasov. Šesťstodvadsať krát mi spoluhráči zverili rozhodujúci hod a ja som sa netrafil. Vo svojom živote zlyhávam stále dookola. A práve preto dosahujem úspechy“.
Úspech je schopnosť prechádzať z jedného zlyhania do druhého,
aby ste pri tom stratili nadšenie pre vec.
Winston Churchill
Chyby majú ešte jednu pridanú hodnotu. Posúvajú k akcii.
Ak stojíte na mŕtvom bode,
práve chyba vás môže naštartovať.
Ak ste ´zamrzli´ a neviete ako ďalej – vezmite odvahu urobiť chybu.
… a opäť sa ocitnete v ringu.
Učenie sa z chýb
Aby ste prehru mohli vnímať ako príležitosť k poučeniu sa, musíte uvažovať novým spôsobom – zmeňte pohľad na vec. Pozerajte sa na zlyhanie nie ako na konečný výsledok, ale ako na experiment. Ako hovorí Leo Babauta: „Napätie a paralýza prichádza, keď ľudia majú obavy urobiť perfektné rozhodnutie. A boja sa urobiť nesprávne rozhodnutie. Toto sú dva výsledky, ktoré nevyhnutne nie sú záverom; pretože ak urobíme experiment, iba sa pokúsime vidieť, čo sa stane“. Je to celé o testovaní, než o robení „rozhodnutí“. To znie menej ohrozujúco, však?
Keď robíte len experiment, neexistuje zlyhanie.
Akýkoľvek výsledok je učenie.
Svojimi neúspešnými snahami by ste sa mali niečomu naučiť. Tomu sa hovorí „produktívne zlyhávanie“.
Nedávno som navštevovala zaujímavé školenie v oblasti práce s klientom. Keď sme nacvičovali vedenie rozhovorov s klientom, stále som mala potrebu druhej strane položiť jednu otázku (pričom lektor nám tvrdil, že nám neodporúča postupovať tým spôsobom, akým som chcela ísť ja). Keď už nutkanie bolo silné, opýtala som sa lektora, či môžem danú otázku položiť. Jeho (geniálna) odpoveď: „Tak sa to opýtaj a uvidíš, čo sa stane“. A aj som videla. Odvtedy som si potvrdila na vlastnej koži, to, čomu sme sa mali pri vedení rozhovorov vyhnúť.
Ak sa najbližšie dopustíte chyby, povedzte si: „Tento pokus je neúspešný, pretože …“ a snažte sa presne identifikovať to, čo je na vašom pokusnom riešení chybné. Čo nefunguje a prečo.
Spôsob, ako dospieť k dobrým nápadom
spočíva v tom
mať kopu nápadov
a tie zlé odhodiť.
Linus Pauling
Ako to využiť v praxi?
Ak napr. si budete najbližšie pripravovať prejav či prezentáciu, napíšte si text, o čom chcete hovoriť. Prvý koncept píšte tak, ako vám idú myšlienky v hlave. Následne sa vráťte k textu, vyhľadajte v ňom problémové miesta a opravte ho. Takto postupujte dookola, až kým nebudete s výsledkom spokojní. Veď vynikajúce prejavy sa stanu vynikajúcimi až potom, ako majú príležitosť byť najskôr nedokonalými.
Ak vediete obchodné stretnutia a prišli ste oznámiť zvýšenie cien vašich produktov, urobte to tak, ako sa vám v danom momente zdá najlepšia stratégia. Reakcia klienta je nádhernou spätnou väzbou. Ak nie ste úplne spokojní s výsledkom, analyzujte, čo mohlo byť inak a svoju stratégiu po najbližšie stretnutie upravte.
Ak vediete školenia, povzbudzujte účastníkov, aby robili chyby, pretože práve neúspešné pokusy nakoniec vedú k dôležitým zjaveniam. Nechajte ich robiť chyby v modelových situáciách. Stavajte na jedinečnosti účastníka, na tom, čo mu ide. No ak sa v jeho postupe vyskytli zásadné chyby, každú jednotlivú chybu podrobte analýze, aby účastník porozumel dôvodom, prečo je mylná, a tým získal nový pohľad na vec. Umožnite mu prejsť po trase oblúka, ktorý začína zlyhaním a končí úspechom.
Želáme Vám veľa produktívnych chýb. Chýb, ktoré umožnia vašej osobnosti rásť a vyvíjať sa.