Možno aj vy ste sa narodili v rokoch, kedy vás pomaly na každom kroku testovali na IQ – našu mieru schopnosti myslieť a uvažovať: pri prihlásení sa na strednú či vysokú školu, zamestnania …
Média prichádzali so senzáciami, ktorá celebrita má vyššie IQ (Sharon Stone a pod.).

V polovici 90. rokov nastal posun. Vedci priniesli správy, že na to, nakoľko sa nám bude dariť v živote IQ nestačí. Na scénu nastúpilo EQ: naša schopnosť pracovať s vlastnými emóciami, schopnosť získavať si a spolupracovať s druhými, miera nášho sebavedomia … Pred desiatimi rokmi som sa dočítala zaujímavú informáciu: na to, aby sme boli úspešní budeme potrebovať rozvíjať dve oblasti: CQAQ.

Aj Vy sa pýtate, o čo ide?

CQ vyjadruje kvocient kreativity. AQ označuje kvocient adverzity = našu schopnosť zvládať tlak.

Veľa firiem vyžaduje od svojich zamestnancov, aby prinášali kreatívne nápady na nové produkty, alebo tipy, ako sa odlíšiť od konkurencie. V živote častokrát musíme rozhodovať medzi rôznymi prekážkami a dôjsť k želanému výsledku. Tento proces od nás vyžaduje riadnu dávku kreativity – nie tej akademickej, ktorá hovorí o tom, čo je kreativita, fázach kreativity či základných technikách. Ale kreativity v praxi.

Prečo niektorí ľudia zostávajú v hre, zatiaľ čo iní padajú? Prečo niektorých ťažká situácia posilní, kým iní si nesú traumu do konca života? Tajomstvo spočíva v ich schopnosti zvládať tlak. Žijeme v uponáhľanej dobe, kedy sú neustále na nás kladené nároky v práci či v súkromí. Chceme toho stihnúť čo najviac. Chceme sa udržať na špici a v hre. Ako to celé zvládnuť? O tom je práve adverzita – vyvinúť si vlastné nástroje, ako zvládať tlak. Zostať v psychickej pohode a nadhľade, ak chceme byť bežcami na dlhú trať a rýchlo nevyhorieť.

Občas to vyzerá tak, že staré vytesňuje nové.

Hoci sa o IQ už v súčasnosti veľa nepíše, neustále naša schopnosť spracovať údaje je pre náš život dôležitá. Naša schopnosť vedieť vychádzať s druhými či rozumieť sebe tiež neustále zohráva rolu v našom živote. Želáme vám, aby ste dokázali v živote a v práci hravo prinášať inovatívne nápady a tak vedeli odolávať tlaku.