Naši starí rodičia prežili vojnu,
(už aj rodičia) zažili rok 1968,
zlomový rok 1989, kedy sa všetko menilo od základov
a zvládli to.
Už sme zažili koronu, nepokoje na Ukrajine … možno zažívate krízu v osobnom živote… Ako to všetko zvládnuť?
Z času na čas môže človek nadobudnúť dojem, že je toho naňho veľa. Že to nezvládne. V týchto momentoch má zmysel pozrieť sa na dejiny a tých, ktorý možno prekonávali ešte väčšou krízou.
Z času na čas prechádzame boľavým údolím. Máme pocit, že to je to najhoršie, čo sa môže v živote diať. Kto viac môže rozprávať o prekonávaní náročných situácií, ako ten, čo prežil koncentračný tábor? Znášal následky nepochopiteľnej neľudskosti, tyranie, zimy, hladu, vyčerpania, straty blízkych? Inšpirujme sa pohľadmi Viktora Frankla, ktorý toto celé zvládol.
• Je to len „prechodná existencia“
Keď prechádzame náročným obdobím, častokrát máme tendenciu ku katastrofizovaniu: „Už nikdy nebude dobre! Toto sa neskončí dobre!“.
Je potrebné si uvedomiť, že aj náročná situácia, ktorou prechádzame je len jedným bodom na úsečke celého života. Čo je to rok, dva žiť v obmedzenejšom režime, oproti celému životu? Je to len istý úsek života. Život ide ďalej. Všetko sa raz skončí.
• Zamerajte sa na budúci cieľ, ktorý by bolo možné sledovať
Nájdite si svetielko v budúcnosti. Pre niekoho to môže byť ´len potiahnuť deti do osemnástky až budú samostatné“, „len zvládnuť túto chorobu – a raz budem o tom rozprávať iným, ako som cez to prešla, čo pomohlo mne“, „len dokončiť toto štúdium a zmením profesiu“…
Ako hovorí Frankl: „Keď chcel človek v koncentračnom tábore získať duševnú silu, musel si najprv nájsť nejaký cieľ v budúcnosti … Práve to môže byť jeho spásou v najhorších chvíľach jeho života, aj keď nám k hľadaniu svojho cieľa niekedy musí svoju myseľ prinútiť“.
• Utrpenie sa nám znáša ľahšie, keď v ňom objavíme nejaký vyšší zmysel
Možno sa to deje preto, aby sme sa vrátili k pravým hodnotám, možno sa máme niečo v tejto etape života naučiť… . Práve v týchto dňoch píšem v spolupráci s neziskovou organizáciou Deťom s rakovinou n.o. knihu – oblieham rodiny, ktorých detičky prežili onkologické ochorenie a pátram po tom, čo im pomohlo zvládnuť náročné obdobie. Jednou z mojich typických otázok na záver rozhovoru je: ´Čo vám dalo toto obdobie? Čo sa zmenilo vo vašom živote?.
Všetci zhodne tvrdia, že to prekopalo ich hodnoty. Opäť sa vrátili k základom…
Ako hovorí Frankl: „Žiť znamená trpieť, prežiť znamená nájsť v utrpení zmysel. Ak má život nejaký zmysel, potom musí mať zmysel aj utrpenie a smrť. No žiaden človek nedokáže povedať niekomu inému, aký zmysel to je. Každý na to musí prísť sám“.
• A na záver – Pre niekoho môžete byť vzorom
Nie ste v tom sami. Ak prechádzate náročným obdobím: „Niekto sa na vás v ťažkých chvíľach pozerá: váš partner, kamarát, živí či mŕtvi – a očakáva, že ho nesklamete. Dúfa, že uvidí, ako hrdo trpíte – nie úboho. Verí, že uvidí niekoho, kto vie niesť svoj kríž. Viktor Frankl“.
Austrálske prieskumy verejnej mienky zistili, že v najväčšej úcte nie sú slávni umelci, veľkí vedci, významní štátnici ani svetoví športovci – ale tí, ktorí zvládli svoj ťažký údel so zdvihnutou hlavou.
Zdroj: Viktor Frankl – Hľadanie zmyslu života
Uvedené techniky sú jednými z mnohých, ktoré existujú na zvládnutie náročných situácií: