V súčasnosti často skloňované slovo.
Čo vlastne znamená?
Slovo kríza pochádza z gréckeho slova „krisis“, čo znamenalo rozhodnutie, rozdelenie, zápas. Kríza teda v ponímaní Grékov mala niečo objasniť, rozhodnúť a viesť k zmene.
V našom ponímaní je kríza situácia, kedy sa niečo vyhrotilo a prišli sme do bodu zlomu, stojíme pred rozhodnutím. Staré spôsoby zvládania nefungujú a veľmi rýchlo potrebujeme nájsť nové (adaptovať sa).
Či sa nám to páči, alebo nie, krízy boli a sú súčasťou života (strata práce, rozvody, prírodné katastrofy, smrť blízkeho človeka…). Neboli sme nadizajnovaní na to, aby sme boli šťastní, ale aby sme prežili.
To, ako odpovedáme na adverzitu (tlak) presakuje do celého života. Otužilí ľudia trpia menej a kratšiu dobu. Existuje množstvo techník posilňovania psychickej odolnosti, aby sme v krízových momentoch vedeli zachovať chladnú hlavu a správne sa rozhodnúť … prežiť.
Jednou z techník je aj prerámcovanie celej situácie.
Príklad: Muž dáva žene krásny hľadá zásnubný prsteň.
„Gosh, to je krásne!“ Hovorí. „Je to skutočný diamant?“
A on hovorí: „No, ak to tak nie je, práve som bol okradnutý o tri doláre!“
Zvyčajne vidíme veci jedným spôsobom. Potom prichádza niečo ako pointa a tá totálne prekreslí spôsob, akým sme vnímali veci. Toto je princíp humoru, ale aj zvládania ťažkých životných situácií – nájsť iný uhol pohľadu na aktuálne dianie. Prerámcovať situáciu tak, aby
sme sa na ňu pozerali prospešnejším spôsobom.
Prečo prerámcovanie? Určujúcim faktorom pre naše šťastie nie je len to, čo sa nám stane, ale aj to, ako vnímame, „rámujeme“, interpretujeme to, čo sa nám stane. Prerámcovanie je dôležitý katalyzátor zmeny. Niekedy nie je potrebné nič iné, než aby spadol prvý dielik domina a spustil ďalekosiahle zmeny.
Všetky účinné terapie zahŕňajú prerámcovanie. Udalosti a situácie nie sú iba „dobré“ alebo iba „zlé“. Medzi týmito pólmi „dobré-zlé“ je celá škála možností, ako sa môžeme na situáciu pozerať. Môžete „rámik“, cez ktorý sa pozeráte na svet pootočiť, zdvihnúť vyššie, posunúť vpravo …
Príklady prerámcovania
• Arianna Huffington, zakladateľka Huffington Post
„Mnohokrát som v živote zlyhala. Jedno zlyhanie, ktoré si vždy pamätám, bolo, keď moju druhú knihu zamietlo 36 vydavateľov. O mnoho rokov neskôr som sledovala, ako na HuffPost reagujú zmiešanými recenziami, vrátane tých veľmi negatívnych. Ale moja mama mi hovorila, že zlyhanie nie je opak úspechu, je odrazovým mostíkom k úspechu.“
• Steve Jobs po vyhodený z Apple:
„Ťažoba z úspechu bola nahradená ľahkosťou byť opäť začiatočníkom, menej si istý všetkým. Oslobodilo ma to a umožnilo vstúpiť do jedného z najkreatívnejších období môjho života,“ povedal.
Nový začiatok vám dáva priestor na experimentovanie. Prenastavenie všetkých vecí. Máte možnosť vyniknúť – veď v čase úspechu je na trhu pretlak, takto môžete vystúpiť do popredia a byť videný – stiahnuť na seba pozornosť klientov, potenciálnych partnerov…
Nezabúdajte – sme v procese
Rada by som napísala, že sme v ´tréningovom´ procese, no nie. Sme priamo v boji.
Ak v bode zlomu sa správne rozhodneme, môže aj táto kríza priniesť so sebou aj nálož pozitív.
Veď ako sa hovorí:
Najlepšie víno pochádza z hrozien vystavených extrémnym podmienkam,
najlepšie diamanty z uhlia, ktoré prešlo obrovským tlakom,
ak chceme, aby meč bol dokonalou zbraňou je potrebná vyhňa a veľa úderov.
Najkrajší ľudia sú tí, ktorí poznali porážku, utrpenie, boj aj stratu.
Ale našli svoju cestu von z hlbín.
Tieto krásne osoby majú úctu, citlivosť aj pochopenie života, ktoré ich napĺňa súcitom, nehou, a hlbokou múdrou milujúcou starosťou o druhých.
Krásni ľudia sa jednoducho neobjavujú len tak zrazu a sami od seba.
Sú ošľahaní vetrom, pádom, úspechmi…